Особливості сечокам'яної хвороби у жінок: лікування, профілактика

Статистично уролітіаз або СКХ – сечокам'яна хвороба, у чоловіків зустрічається частіше, ніж у жінок. Причини такої диспропорції бачать у тому, що конкременти у чоловічої статі формуються через спадкові, генетичні особливості обміну солей в організмі.

Загалом відомі сотні обмінних порушень і патологічних станів, які проявляються у вигляді формування конкрементів у сечових шляхах. Утворення каменів у сечових шляхах у жінок, що мають схильність до уролітіазу, відбувається під впливом довкілля: склад води, їжі, мікробно-запальні процеси і обмінні порушення. Також цікаво, що сечокам'яна хвороба може уражати не тільки в зрілому віці, але і молодих дівчаток-підлітків.

Про причини подібного явища ми поговоримо нижче, поки ж можна стверджувати, що заходи з профілактики каменеутворення в сечових шляхах жінок варто проводити з підліткового віку. Особливо, якщо дівчина має чинники ризику по уролітіазу.

Звертати увагу при цьому варто на фітопрепарати комплексної дії. Безпечний Канефрон® H з активними компонентами трьох лікарських рослин надає профілактичний, лікувальний і метафілактичний (що попереджає рецидиви) ефекти щодо утворення каменів у сечових шляхах жінок.

Особливості сечокам'яної хвороби

Сеча – це насичений розчин мінеральних солей кальцію, сечової кислоти, фосфору. Через той чи інший чинник ці сполуки починають утворювати нерозчинний осад, кристали. У повсякденному розумінні – з'являється пісок у сечі в жінок або чоловіків. Ось на цьому етапі і потрібно вживати заходів, починати лікування. Інакше надлишок солей змусить їх злипатися між собою, утворюючи в результаті камінь.

Відбутися каменеутворення може в будь-якому відділі сечовивідної системи:

 •  у нирках – нефролітіаз;
 •  у сечоводі – уретеролітіаз;
 • у сечовому міхурі – цистолітіаз;
 • у декількох відділах одразу – поширений уролітіаз.

Вибираючи лікування, потрібно враховувати, що камені можуть сформуватися на будь-якому ярусі сечовивідних шляхів або на декількох одразу. Тому потрібен препарат, дія якого реалізується протягом усієї сечовидільної системи: від канальців нирок до сечового міхура. Таку властивість має Канефрон® Н: біофлавоноїди і алкалоїди екстрактів лікарських трав покращують уродинаміку, знімають запалення. А фенолкарбонові кислоти сприяють зменшенню розмірів каменів, не дозволяють кристалам солей утворювати великі конкременти2.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Причини виникнення сечокам'яної хвороби

Зростання захворюваності на уролітіаз пояснюється декількома механізмами.

 1. Підлітки і молоді дівчата занадто багато уваги приділяють фігурі. І, часом, вибирають дієту з високим вмістом кислот (цитрусові, зелень). Такі продукти створюють умови для утворення кристалів3. Контрзаходи: Канефрон® Н підлужнює сечу, виводить надлишок солей сечової кислоти.
  2. У середньому віці симптоми сечокам'яної хвороби у жінок часто виникають на тлі інфекцій сечових шляхів. Цистит, пієлонефрит спричиняє запалення і порушення функції нирок. Приймання Канефрон® Н має протизапальну та антибактеріальну дію, знижуючи ризик формування конкрементів у таких пацієнток4.
 2. Після клімаксу (вікового або внаслідок операцій) ризик каменеутворення в сечових шляхах жінок також виростає. І більшість каменів – оксалати кальцію5. Застосування Канефрон® Н зменшує оксалатурію, що служить профілактикою формування конкрементів такого типу6.

Завдяки технології фітонірингу кожна крапля або таблетка Канефрон® Н містять строго відміряну кількість активних компонентів лікарських трав. І діють вони фактично на всі причини каменеутворення у жінок.

Характерні ознаки і симптоми

Підступність уролітіазу – в тривалому безсимптомному періоді. Багато пацієнток звертаються до відділень невідкладної допомоги з болями в попереку і вже там дізнаються, що у них камені в нирках, сечоводі, сечовому міхурі. Тим більш прикро, що на стадії піску в нирках симптоми у жінок вже є, і своєчасне лікування вберегло б від гострих і небезпечних проявів уролітіазу.

Звертати увагу потрібно на такі порушення:

 • різь і дискомфорт при сечовипусканні, особливо – в кінці, коли виходить остання порція сечі;
 • періодичні болі в області нирки – по спині від підребер'я до статевих органів, у великі статеві губи;
 • мутна сеча;
 • напади різкого болю в області уретри в процесі сечовипускання, коли дрібний камінчик виходить назовні;
 • домішок крові, оскільки конкременти і солі дряпають ніжну слизову оболонку сечових шляхів;
 • періодичні підвищення температури і дискомфорт у ділянці попереку, що може бути ознакою хронічної ниркової інфекції.

Небезпечний симптом – гострий напад ниркової коліки, коли камінь із нирки потрапляє в сечовід. Біль вкрай сильний, різкий, з одного боку, віддає по ходу живота вниз, до уретри. Жінка неспокійна, метається, може підвищуватися температура.

 Своєчасне приймання Канефрон® Н у вигляді крапель або таблеток при перших симптомах сечової патології може запобігти коліці. Оскільки препарат зменшує в сечових шляхах запалення, спазм, і полегшує відходження дрібних камінчиків.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Діагностика сечокам'яної хвороби

У лікарів є достатньо ресурсів і методів, щоб виявити сечокам'яну хворобу на самому початку. Тоді, коли біофлавоноїди, гіркоти і алкалоїди Канефрон® Н допоможуть зупинити її прогресування. Потрібно лише звернутися і пройти обстеження.

 Провідну роль відіграє аналіз сечі. Мікроскопія осаду показує, чи є в сечі кристали солей, і до якого роду конкрементів вони належать.

 Потім – лікарське опитування на предмет чинників ризику: інфекцій нирок, сімейних випадків сечокам'яної хвороби.

 Уточнюють характер харчування, оскільки їжа і дієта пов'язані з розвитком СКХ у жінок7:

 • м'ясні вироби сприяють розвитку уратів – каменів з солей сечової кислоти;
 • багато зелені і добавки вітаміну C підвищують ризик формування оксалатів;
 • молочні продукти, масло, сир помічені, як фактор ризику з розвитку фосфатних каменів, особливо – на тлі хронічних інфекцій нирок.

 Обов'язково проводяться інструментальні методи обстеження: УЗД сечового міхура і нирок, як правило, вистачає, щоб знайти пісок або конкременти8.

У складних і гострих випадках, наприклад, при нирковій коліці, проводять рентгенівське обстеження, КТ. З огляду на те, що є камені, які не видно на рентгені, може знадобитися ендоскопічна діагностика. Через уретру в сечовий міхур, а потім і в сечовід, заводять тонкий зонд із відеокамерою і візуально шукають, де застряг конкремент.

Загальні правила і способи лікування

Відносно сечокам'яної хвороби у жінок максимально вірно твердження, що її краще попередити, ніж лікувати. А якщо з'явилися ознаки і підтвердився діагноз – то лікувати, не чекаючи на ускладнення.

 До загальних рекомендацій належить:

 •  пити більше чистої води;
 • правильно і збалансовано харчуватися;
 • уникати мінеральних вод із високим вмістом солей;
 • берегти нирки і сечові шляхи від інфекцій – тримати поперек в теплі, дотримуватися статевої гігієни.

Біда в тому, що якщо камінь вже сформувався, то організм його сам розчинити не зможе. І йому потрібно допомагати.

На ранніх етапах СКХ ефективна фітотерапія препаратом Канефрон® Н. Збалансований комплексний склад має протизапальну дію, покращує фільтрацію сечі нирками, знижує її кислотність. За рахунок цього можуть зменшуватися розміри камінчиків, а самі вони можуть виходити природним шляхом.

У складних випадках камені дроблять ультразвуком, виводять цистоскопом, або підбирають інший метод. Але і після такого лікування потрібна профілактика рецидиву СКХ – метафілактика. Для цих цілей також відмінно підходить Канефрон® Н9.

Якщо з'являються камені та пісок у нирках, симптоми у жінок часто включають нудоту і навіть блювоту. Для циститу такі прояви не характерні. Також якщо розвинулася сечокам'яна хвороба у жінок, симптоми часто пов'язані з рухом, переміщенням у просторі, тряскою або фізичними навантаженнями.
Але загалом біль при сечокам'яній хворобі у жінок може бути абсолютно ідентичним болю при запаленні сечового міхура. Поставити точний діагноз може тільки лікар.

Тривалий час сечокам'яна хвороба може протікати безсимптомно. Основні симптоми сечокам'яної хвороби у жінок включають напади гострого і ниючого болю, який лока-лізується в паховій ділянці та попереку, може віддавати в стегна, статеві органи, лобок. Часто спостерігається болісне сечовипускання, при цьому сеча може ставати каламутною та/або з домішками крові.
У разі закупорки сечовивідних шляхів каменем відбувається виникнення ниркових коліків. У цьому разі хворого турбує різкий гострий біль у попереку, а також спостерігається порушення відтоку сечі аж до повної неможливості полегшення сечового міхура.

Ознаки сечокам'яної хвороби у жінок під час виходу піску можуть включати появу невеликої кількості крові в сечі, а також візуальне помутніння сечі. Сам пісок у сечі у жінок не помітний, проте якщо залишити порцію сечі відстоятися, в ній випаде осад, найчастіше у вигляді пластівців.
Зазвичай дрібні фрагменти не спричиняють помітного дискомфорту та болю, що пояснюється досить широким діаметром уретри (сечовипускального каналу). Вихід піску з нирок є більш болісним і дискомфортним, бо сечоводи мають менший діаметр і більшу тривалість.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Wang, Shu et al. “Upper urinary tract stone compositions: the role of age and gender.” International braz j urol : official journal of the Brazilian Society of Urology vol. 46,1 (2020): 70-80.  
 2. Попов А.И., Попова Т.А.. "Роль фито препарата Канефрон н в лечении пациентов с впервые выявленными мелкими конкрементами почек" Медицинские новости, № 12, 2012.
 3. Beara-Lasic, Lada, and David S Goldfarb. “Nephrolithiasis in women: how different from men?.” Current opinion in nephrology and hypertension vol. 29,2 (2020): 201-206.
 4. Р. Э. Амдий. "Возможности терапии острого неосложненного цистита у женщин без применения антибиотиков" Урологические ведомости, Спецвыпуск, 2019, стр. 16-17.
 5. Prochaska, Megan et al. “Menopause and Risk of Kidney Stones.” The Journal of urology vol. 200,4 (2018): 823-828.
 6. ГайбуллаевА.А., КариевС.С., ТурсуновБ.Ш.. "Применение комбинированных растительных мочегонных препаратов при уролитиазе". Экспериментальная и клиническая урология, №. 4, 2013, стр. 76-81.
 7. Kotsiris, Dimitrios et al. “Diet and stone formation: a brief review of the literature.” Current opinion in urology vol. 28,5 (2018): 408-413.
 8. Mills, Lisa et al. “Ultrasound for the Diagnosis and Management of Suspected Urolithiasis in the Emergency Department.” The Journal of emergency medicine vol. 54,2 (2018): 215-220.
 9. Инструкция по применению «Канефрон® Н».

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я