Цистит за імунодефіцитів

Термін імунодефіцит використовується для позначення недостатності або відсутності елементів імунної системи (в т.ч. лімфоцитів, фагоцитів, системи комплементу). За такого стану знижується опірність організму, збільшується ризик розвитку інфекційних хвороб. Імунодефіцит може бути як первинним (вродженим, зумовленим певними генетичними особливостями), так і вторинним (набутим, який виник під впливом приймання ліків, неправильного харчування, ожиріння та різних захворювань). Серед поширених патологій, які можуть спостерігатися в людей зі зниженою опірністю організму, є й запалення сечового міхура1. Цистит при імунодефіцитах може відрізнятися за своїми ознаками від звичайної гострої інфекції. Також такий стан вимагає більш відповідального підходу до лікування.

Причини циститу при імунодефіцитах

У здоровому організмі на слизових сечостатевої системи підтримується стабільна мікробіота - комплекс корисних і умовно-патогенних бактерій, які перебувають у тісній взаємодії одна з одною. Також на слизовій оболонці знаходиться безліч імунних клітин, зокрема макрофагів, нейтрофілів, еозинофілів, опасистих клітин тощо. Усі ці фактори роблять слизові першою лінією захисту організму від інфекцій.

Але якщо спостерігається імунодефіцит, усі ці захисні функції порушуються, організм не може ефективно боротися з патогенами. У результаті після потрапляння на слизові оболонки небезпечні бактерії починають активно рости й розмножуватися, спричиняючи симптоми хвороби.

Також цистит за імунодефіцитів може бути й гематогенним, у цьому разі мікроби потрапляють у сечовий міхур пацієнта через кров. Але все ж найчастіше інфекція має висхідний характер, коли бактерії заносяться в міхур сечовий з розташованих неподалік статевих органів і ануса.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми циститу при імунодефіцитах

Гострий цистит при імунодефіцитах проявляється класичними ознаками:

 • часте сечовипускання (аж до 30 разів на добу);
 • імперативними позивами до сечовипускання, які не вдається терпіти;
 • болями та печінням під час сечовипускання;
 • каламутною сечею, в якій можуть спостерігатися домішки крові;
 • болями, важкістю внизу живота2.

Симптоми циститу за імунодефіцитів можуть бути більш вираженими, ніж за розвитку такого захворювання в людей із нормальним імунітетом. Також вони можуть тривати довше, навіть за умови своєчасно розпочатого лікування.

Лікування циститу при імунодефіцитах

Якщо розвивається цистит при імунодефіцитах, пацієнт повинен обов'язково перебувати під наглядом лікаря. Наявність зниженого імунітету є серйозним обтяжливим фактором, збільшує ризик важких ускладнень і супутніх проблем зі здоров'ям. Терапія зазвичай включає прийом антибіотиків. Такі препарати для лікування циститу за імунодефіцитів мають використовуватися тривалішим курсом. Також лікування може включати:

 • дотримання напівпостільного режиму - дуже важливо дати організму відпочити й не навантажувати його під час хвороби;
 • підвищення питного режиму - вживання значної кількості рідини (звичайної води, неміцного чаю, журавлинного морсу);
 • прийом Канефрон® Н для боротьби з інфекцією та відновлення нормального самопочуття;
 • дотримання дієти для полегшення самопочуття (гострі, солоні, кислі продукти перебувають під забороною, як і алкоголь)3.

Препарат Канефрон® Н може виявитися дуже корисним при лікуванні циститу. Він створений на основі трав і чинить комплексний вплив на організм:

 • бореться з патогенними бактеріями, сприяє пригніченню шкідливих мікробів;
 • зменшує вираженість запального процесу;
 • чинить сечогінну дію, прискорюючи виведення бактерій і продуктів їхньої життєдіяльності із сечового міхура;
 • знімає спазми, прибирає біль і покращує фізичне самопочуття;
 • знижує ризик поширення інфекції на інші органи (наприклад, нирки), потрапляння бактерій у кров і виникнення інших ускладнень;
 • мінімізує ризик хронізації інфекції, а якщо хронічний цистит уже виник, знижує кількість загострень.

Препарат можна придбати в різних формах, зокрема як Канефрон® Н краплі та Канефрон® Н таблетки. Обидва варіанти можуть використовуватися для тривалого приймання, їхні компоненти не накопичуються в організмі та не схильні викликати важких побічних ефектів.

Якщо хвороба насилу піддається терапії, лікування циститу при імунодефіцитах може також включати катетеризацію для промивання і санації сечового міхура. Пацієнту призначають засоби для корекції імунодефіциту, прописують вітамінні препарати тощо.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика циститу при імунодефіцитах

Насамперед профілактика циститу за імунодефіцитів має бути спрямована на корекцію самого імунодефіциту. У випадку з первинною формою такого стану хворому може знадобитися використання імуномодуляторів, внутрішньовенне введення імуноглобулінів, тривале приймання протимікробних, противірусних та/або протигрибкових ліків. Лікування вторинного імунодефіциту залежить від причин його розвитку. Зокрема, у разі ВІЛ необхідне використання антиретровірусних препаратів, у разі недоїдання - збалансоване різноманітне харчування тощо.1

Якщо гостре запалення сечового міхура все ж розвинулося, потрібно вжити заходів щодо профілактики появи хронічної інфекції. Для цього всі таблетки від циститу при імунодефіцитах, які прописав лікар, потрібно приймати чітко відповідно до медичної інструкції, не відхиляючись від лікарських рекомендацій ні на крок.

Канефрон® Н допоможе знизити ризик рецидивів інфекції при хронічному циститі. Він допомагає відновити функції слизових оболонок сечостатевої системи та підвищити їхню опірність. З профілактичною метою можуть використовувати Канефрон® Н таблетки та Канефрон® Н краплі.

Розвиток циститу можуть спровокувати травматичні ушкодження оболонки сечового міхура, порушення нормального сечовипускання, хвороби сечостатевої системи (зокрема хвороби, які передаються статевим шляхом).

Запалення нирок (пієлонефрит) може супроводжуватися появою симптомів, які нагадують цистит. Але за пієлонефриту спостерігається інтенсивніша інтоксикація організму, яка супроводжується підвищенням температури, появою головного болю, зникненням апетиту. Також у чоловіків і жінок аналогічними симптомами може проявлятися уретрит - запалення сечовипускального каналу, але таке захворювання також зазвичай викликає специфічні виділення з уретри. Інші хвороби, схожі на цистит - це сечокам'яна хвороба, апендицит, гломерулонефрит.

Такі гінекологічні хвороби, як сальпінгіт, оофорит, а також ендометрит можуть проявлятися болем у нижній частині живота, як і цистит.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Angel A. Justiz Vaillant; Ahmad Qurie. Immunodeficiency. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
 2. Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis.Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
 3. Rajanbir Kaur, Rajinder Kaur.Symptoms, risk factors, diagnosis and treatment of urinary tract infections

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я