Цистит під час постклімаксу

Термін постменопауза використовується сучасними гінекологами для позначення останньої фізіологічної стадії інволютивних змін у роботі репродуктивної системи — згасання її функцій. Постменопауза настає через кілька років після припинення щомісячних менструацій, і цей стан спостерігається в жінки все життя, що залишилося1. І цей період супроводжується виникненням різних змін у роботі організму, зокрема у функціях сечостатевої системи. Зокрема, досить поширеною проблемою стає цистит під час постклімаксу. Спробуємо розібратися, чому може виникати таке порушення, і як із ним упоратися.

Причини циститу під час постклімаксу

Як ми вже сказали, цистит під час постклімаксу — це досить поширена проблема. Річ у тім, що на цьому життєвому етапі жіночий організм стає більш сприйнятливим до інфекцій. Перебудови гормонального фону призводять до того, що бар’єрні функції слизових оболонок сечостатевої системи знижуються, вони насилу починають протистояти бактеріям. Знижується і загальна опірність організму. Усі ці чинники можуть провокувати розвиток запального процесу в сечовому міхурі — саме це відбувається за циститу.

Виникнення захворювання відбувається, якщо в міхур сечовий потрапляють бактерії. Найчастіше винуватцем хвороби стає кишкова паличка2. Ризики інфікування зростають у рази в разі:

 • переохолодження;
 • недостатнього дотримання правил інтимної гігієни;
 • супутніх проблем зі здоров’ям (наприклад, кандидозу);
 • мікротравм слизових оболонок, наприклад, унаслідок відсутності (або зменшення кількості) природного мастила під час статевого акту.

Також постклімакс супроводжується стоншенням слизової сечового міхура, що робить його більш вразливим до виникнення запального процесу.

Як стверджують учені, основним фактором, який сприяє виникненню циститу під час постклімаксу, є порушення гормонального фону — зниження вироблення естрогенів3.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми циститу під час постклімаксу

Симптоми циститу під час постклімаксу нічим не відрізняються від проявів цієї хвороби на інших життєвих етапах. Недуга спричиняє:

 • частіше сечовипускання — позиви можуть турбувати навіть 30 разів на добу;
 • імперативні позиви до сечовипускання — бажання стає таким сильним, що терпіти його не виходить;
 • відчуття неповного спорожнення сечового міхура;
 • ниючі болі різного рівня інтенсивності, які локалізуються внизу живота;
 • зміна кольору і ступеня прозорості сечі — вона стає каламутною, у ній можуть з’являтися домішки крові.

Температура при циститі зазвичай відсутня, її наявність може вказувати на розвиток ускладнення (наприклад, на поширення запалення на нирки)2.

Цистит за постклімаксу може набувати хронічного характеру. У цьому разі він характеризується хвилеподібним перебігом — періоди відносного благополуччя змінюють загострення (їх може провокувати навіть незначне переохолодження, статеві контакти тощо). Під час загострення спостерігаються такі ж симптоми, як і за звичайного гострого циститу, але вони можуть мати менш виражений характер.

Лікування циститу під час постклімаксу

Якщо розвинувся цистит під час постклімаксу, перше, що потрібно зробити — це проконсультуватися з лікарем. Самолікування не рекомендоване, оскільки збільшує ризик хронізації інфекції. Зазвичай терапія патології включає:

 • дотримання напівпостільного режиму (обмеження фізичної активності);
 • вживання підвищеної кількості рідини;
 • дотримання дієти (обмеження вживання солоної, кислої, пряної, гострої, копченої їжі);
 • відмова від алкоголю;
 • прийом антибактеріальних препаратів;
 • прийом препарату Канефрон® Н для боротьби із запаленням та інфекцією.

Усі препарати для лікування циститу під час постклімаксу призначає лікар, він же підбирає оптимальне дозування і схему прийому.

Канефрон® Н — це ліки проти німецького бренду Біонорика, створені за унікальною технологією фітонірингу, яка об’єднує багаторічні досягнення фітотерапії з інноваційними методиками інжинірингу. Препарат створено на основі лікарських трав, він має натуральний склад і чинить комплексний вплив:

 • пригнічує запальний процес;
 • знищує бактерії;
 • знімає спазми, полегшуючи сечовипускання і усуваючи біль;
 • чинить сечогінну дію для якнайшвидшого виведення патогенів із сечового міхура;
 • сприяє відновленню функцій слизових;
 • знижує ризик ускладнень, зокрема поширення інфекції на інші органи;
 • знижує ризик виникнення хронічного запалення.

Препарат має дві форми випуску — Канефрон® Н краплі та Канефрон® Н таблетки. Обидва варіанти є однаково ефективними.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика циститу під час постклімаксу

Профілактика циститу під час постклімаксу включає призначення замісної гормональної терапії для запобігання атрофічним змінам слизової оболонки сечовивідних шляхів. Також рекомендується:

 • уникати переохолодження;
 • дотримуватися правил особистої гігієни;
 • використовувати лубриканти під час статевого контакту.

Щоб уникнути рецидивів інфекції і, тим паче розвитку хронічного запального процесу, потрібно пройти правильне й комплексне лікування циститу під час постклімаксу. Пацієнту важливо скрупульозно дотримуватися всіх рекомендацій лікаря і приймати таблетки від циститу під час постклімаксу суворо відповідно до інструкції. Канефрон® Н також може виявитися корисним для профілактики рецидивів хронічного циститу. Він допомагає підтримувати здорову функцію сечовивідної системи. Водночас як Канефрон® Н краплі, так і Канефрон® Н таблетки підходять для тривалого прийому.

Лікування циститу під час постклімаксу передбачає прийом антибактеріальних препаратів, дотримання напівпостільного режиму, збільшення вживання рідини і відмову від солоної кислої, гострої їжі. Також пацієнткам із циститом рекомендований Канефрон® Н — ліки на рослинній основі.

Під час постменопаузи в організмі знижується вироблення естрогену, що робить слизові оболонки сечостатевої системи тонкими та вразливими, а також знижує опірність організму до інфекцій. Це збільшує ризик мікротравм та інфікування.

Яєчники перестають функціонувати поступово, у цей час жінку можуть турбувати припливи, надмірна пітливість, безсоння, перепади настрою тощо. Згодом ці симптоми зникають, але зниження вироблення естрогенів може призводити до сухості статевих органів, зниження лібідо, болю під час статевого акту, частих позивів до сечовипускання.

Постменопауза триває через кілька років після останньої менструації та до кінця життя жінки.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Kimberly Peacock; Kari M. Ketvertis. Menopause. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2023 Jan-.
 2. Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis.Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.
 3. Rajanbir Kaur, Rajinder Kaur.Symptoms, risk factors, diagnosis and treatment of urinary tract infections.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я