Цистит за цукрового діабету

Цистит при цукровому діабеті - дуже поширена проблема, яка вимагає до себе пильної уваги та своєчасного лікування під уважним контролем лікаря. Така хвороба асоціюється з підвищеним ризиком швидкого погіршення функціональності нирок, особливо у пацієнтів з клінічними симптомами діабетичної нефропатії. Згідно з даними проведених досліджень, частота циститу та інших сечових інфекцій (уретриту, пієлонефриту) в осіб із цукровим діабетом приблизно у 2, а то й у 3 рази вища, ніж у загальній популяції. Тому питання своєчасної діагностики, лікування та профілактики такої хвороби є дуже актуальним.

Причини циститу за діабету

Основні причини частих інфекцій сечовивідних шляхів, у тому числі й циститу, при ЦД включають:

Глюкозурію (наявність цукру в крові). Глюкоза перетворює сечу на хороше живильне середовище для активності, росту та розмноження бактерій.
Нейропатію сечового міхура. На тлі цукрового діабету у хворих часто виникають порушення іннервації органів і тканин. Щодо проблем із сечовим міхуром нейропатія може порушувати природні позиви до сечовипускання, що може призвести до виникнення застоїв сечі та, в результаті, розвитку інфекції.
Погіршення імунної активності. Цукровий діабет практично завжди супроводжується зниженням опірності організму, і це призводить до того, що навіть умовно-патогенні бактерії, які в нормі можуть бути присутніми в сечі, здатні викликати появу інфекції сечовивідних шляхів1.
Цистит при цукровому діабеті також нерідко виникає через зміну функцій слизових оболонок. Підвищений рівень цукру в організмі жінок призводить до зниження природної лубрікаціі піхви, внаслідок чого слизова пересихає і легко травмується. Також виникає дисбіоз мікрофлори, що супроводжується зростанням патогенної флори та збільшенням ризику поширення інфекції на сечові шляхи.

Серед додаткових факторів ризику розвитку циститу:

 • катетеризація;
 • літній вік;
 • порушення відтоку сечі (наприклад, при аденомі простати у чоловіків);
 • активне сексуальне життя, часта зміна партнерів або новий сексуальний партнер (для жінок);
 • наявність в анамнезі інфекційних захворювань сечостатевої системи;
  клімакс2.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми циститу при діабеті

Цистит за цукрового діабету нерідко має малосимптомний перебіг. Серед типових проявів хвороби:

 • дизурія - порушення сечовипускання, зокрема болючість, часті позиви до сечовипускання, утруднення під час сечовипускання (відчуття неповного випорожнення);
 • мікрогематурія - поява домішок крові в сечі;
 • дискомфорт у ділянці нижньої частини живота.

У жінок симптоми циститу при ЦД нерідко доповнюються ознаками гінекологічних інфекцій, зокрема спричинених хламідіями, вірусом простого герпесу або кандидами.

У багатьох пацієнтів із діабетом хвороба може поширюватися на інші структури сечостатевої системи, а саме на нирки. Такий розвиток подій можна припустити в разі лихоманки, ознобу, болю в попереку, нудоти та блювоти.

Також цистит за діабету може легко набувати хронічного (рецидивуючого) характеру і загострюватися час від часу під впливом різних провокувальних чинників1.

Діагностика циститу при діабеті

Щоб діагностувати цистит при цукровому діабеті, лікар проводить:

 • опитування пацієнта і збір анамнезу;
 • об'єктивне обстеження;
 • аналіз результатів лабораторних досліджень (загального аналізу сечі та крові);
 • УЗД нирок.

Також, якщо у пацієнта є цукровий діабет, діагностика може включати проведення інших досліджень для оцінки функцій сечостатевої системи та впливу діабету на загальне здоров'я. Для підбору максимально ефективної терапії може проводитися посів сечі з виділенням патфлори для визначення її чутливості2.

Лікування циститу при діабеті

Цистит при цукровому діабеті вимагає комплексного підходу до лікування. Терапія зазвичай включає прийом антибіотиків. Зазвичай лікарі призначають емпіричне лікування - без даних бактеріологічного дослідження. У разі ускладнених інфекцій, відсутності ефекту від проведеної терапії або рецидивуючого циститу може знадобитися заміна антибіотиків після отримання результатів посіву сечі (визначення чутливості мікроорганізму).

Також лікування циститу при цукровому діабеті має включати:

 • обов'язковий контроль рівня цукру в крові - це визначає успішність лікування та профілактики ускладнень;
 • дотримання спокою - обмеження фізичної активності;
 • прийом спазмолітиків для усунення болю і полегшення сечовипускання, зокрема для повноцінного спорожнення сечового міхура;
 • інтенсивний питний режим - вживання достатньої кількості рідини;
 • фітотерапію, наприклад, прийом препарату Канефрон - як допоміжний метод лікування;
 • раціональне і збалансоване харчування3.

Вибираючи препарати для лікування циститу за цукрового діабету, багато лікарів рекомендують Канефрон® Н. Це рослинний засіб, який діє комплексно:

 • бореться з патогенною мікрофлорою - збудниками хвороби;
 • пригнічує запальний процес;
 • полегшує або навіть повністю нейтралізує спазми, прибираючи біль і відновлюючи сечовипускання;
 • чинить м'яку сечогінну дію;
 • сприяє відновленню здорової функції слизових оболонок;
 • знижує ризик ускладнень - потрапляння бактерій в інші відділи сечових шляхів;
 • допомагає запобігати розвитку хронічної інфекції або тримати рецидивний цистит під контролем.

Лікування хронічного циститу при цукровому діабеті за допомогою Канефрон® Н знижує ризики рецидивів і допомагає підтримувати функціональність сечовивідної системи. З терапевтичною метою можуть використовуватися як Канефрон® Н краплі, так і Канефрон® Н таблетки - вибір форми випуску визначається індивідуальними уподобаннями пацієнта. Варто враховувати, що Канефрон® Н краплі і Канефрон® Н таблетки від циститу за цукрового діабету потребують обов'язкового збільшення об'єму рідини, яку приймають, - це важлива запорука успіху під час лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика циститу при діабеті

Профілактика циститу в пацієнтів із цукровим діабетом включає:

 • регулярний контроль рівня цукру в крові;
 • дотримання всіх рекомендацій лікаря;
 • скрупульозне дотримання особистої гігієни;
 • миття пахової ділянки виключно шляхом рухів спереду назад (якщо йдеться про жінок);
 • використання спідньої білизни з натуральних тканин;
 • профілактику застою сечі в сечовому міхурі (своєчасне сечовипускання);
 • сечовипускання після статевого акту;
 • відмова від застосування сперміцидів;
 • щоденне вживання достатньої кількості рідини.

Також важливу роль у профілактиці хронічної інфекції відіграє своєчасне і комплексне лікування циститу при цукровому діабеті.

Лікування циститу при діабеті має здійснюватися під контролем лікаря. Терапія може включати прийом антибіотиків, дотримання дієти, прийом фітопрепарату Канефрон, обмеження фізичних навантажень та інтенсивний питний режим.

Усі препарати для лікування циститу підбирає лікар. Для придушення інфекції зазвичай використовують антибіотики. Також разом із ними часто радять приймати Канефрон - він знищує бактерії, пригнічує запалення, полегшує самопочуття і знижує ризик ускладнень.

За діабету порушуються функції слизових оболонок сечостатевої системи і знижується резистентність організму, що збільшує ризик виникнення інфекцій сечових шляхів. Також при ЦД збільшується ймовірність мікротравм слизових оболонок, а солодка сеча стає ідеальним середовищем для розмноження бактерій.

За цукрового діабету стінки сечового міхура атрофуються і стають більш вразливими до впливу бактерій. Також хвороба може порушувати кровопостачання та іннервацію сечового міхура, внаслідок чого він часто не випорожнюється до кінця.

Сеча за високого цукру світлішає - стає менш жовтою і прозорою.

Для відновлення нормальної роботи сечовивідної системи пацієнтам із цукровим діабетом рекомендується контролювати рівень глюкози в крові. Зазвичай цього достатньо для того, щоб частота сечовипускань залишалася в нормі.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Особенности инфекций мочевых путей у пациентов с сахарным диабетом. Здоров’я України. № 8 апрель - Общетерапевтический номер.
 2. Orna Nitzan, Mazen Elias Bibiana Chazan etc. Urinary tract infections in patients with type 2 diabetes mellitus: review of prevalence, diagnosis, and management. Diabetes Metab Syndr Obes. 2015; 8: 129–136.
 3. Nader Salari, Mohammad Mahdi Karami, Shadi Bokaee etc. The prevalence of urinary tract infections in type 2 diabetic patients: a systematic review and meta-analysis. European Journal of Medical Research. 27, Article number: 20 (2022)

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я