Бактеріальний цистит – усе, що потрібно знати

Серед усіх захворювань сечовидільної системи цистит займає перше місце. Він уражає здебільшого жінок, оскільки у чоловіків може носити вторинний характер. За умови ігнорування цієї проблеми і відсутності адекватного лікування, гострий цистит часто переходить у хронічну форму.

Бактеріальний цистит – це запальний процес, що зачіпає стінки сечового міхура і спричинений бактеріями. Найчастіше він зустрічається серед жінок (у 8 разів частіше, ніж серед чоловіків), що обумовлено анатомо-фізіологічними особливостями будови уретри. У російськомовній медичній літературі термін «цистит» використовується повсюдно, тоді як у зарубіжних статтях він давно замінений на «інфекції або запалення нижніх сечовивідних шляхів». Це пояснюється тим, що досить рідко запальний процес локалізується тільки в сечовому міхурі, частіше він поширюється і на уретру.

Лікуванням циститу потрібно займатися одразу ж після появи перших симптомів, і не нехтувати профілактичними заходами. При переході в хронічну форму він набагато складніше піддається терапії і значно погіршує якість життя.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми і ознаки бактеріального циститу

Клінічна картина захворювання перш за все залежить від його форми. Гострий цистит супроводжується:

 • частим і болючим сечовипусканням, яке не приносить полегшення;
 • болем унизу живота, іноді з іррадіацією в поперек або область прямої кишки;
 • постійним відчуттям наповненого сечового міхура;
 • помутнінням сечі, появою в ній домішок;
 • іноді приєднується лихоманка (субфебрильна температура), погіршується загальне самопочуття, що є тривожним симптомом розвитку пієлонефриту і показанням для негайного звернення до лікаря.

Хронічний бактеріальний цистит характеризується періодами ремісій і загострень. Під час цієї форми захворювання больовий синдром не такий виражений, але через перманентний характер нерідко призводить до соціальної дезадаптації. Оскільки загострення бактеріального циститу у жінок нерідко виникає після статевого акту (навіть із дотриманням усіх правил гігієни), то в майбутньому можуть виникнути проблеми сексуального характеру, відстороненість від партнера. Крім того, хронічний цистит створює передумови передпухлинних змін на слизовій сечового міхура, що потребує пильного урологічного спостереження.

Причини появи бактеріального циститу

Бактеріальний цистит частіше спричинений двома видами патогенних мікроорганізмів:

 1. Грамнегативні анаеробні бактерії (кишкова паличка, клебсієлла,).
 2. Грампозитивні бактерії(сапрофітний стафілокок, стрептокок).

У переважній більшості випадків збудником виступає кишкова паличка.

Велику роль у розвитку захворювання відіграють і чинники ризику. До них належать:

 • вроджена схильність до розвитку інфекцій сечових шляхів;
 • захворювання в анамнезі;
 • малорухливий спосіб життя;
 • слабкий імунітет, наявність хронічних захворювань;
 • нехтування правилами особистої гігієни;
 • травми сечівника, тривале використання катетера;
 • аномальне розташування уретри;
 • утруднення відтоку сечі.

До того ж доведено, що часте застосування антибіотиків теж є фактором ризику рецидиву захворювання, що пов'язано із порушенням мікробіоценозу сечових шляхів.

Ризик розвитку бактеріального циститу у жінок вищий через коротку і широку уретру і близькість анального отвору. Саме через це захворювання, в більшості випадків, викликано кишковою паличкою. У деяких випадках використання сперміцидів як протизаплідних засобів може стати чинником ризику, оскільки ця група речовин може спричиняти місцеву алергічну реакцію і подразнення шкірних покривів.1

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Методи лікування бактеріального циститу

Терапія запального захворювання перш за все спрямована на усунення патогенної мікрофлори. Лікування бактеріального циститу неможливо уявити без застосування антибактеріальних препаратів. Тільки кваліфікований фахівець може підібрати оптимальний засіб, який буде максимально ефективним і не спричинить великої кількості побічних ефектів. Дуже важливо не припиняти приймання антибіотиків після полегшення симптомів, адже в цьому випадку можливий розвиток стійкості патогенної мікрофлори до вибраного препарату.

При комплексній терапії призначають фітопрепарати, які не тільки мають сечогінну дію, але й здатні зменшити запалення, больовий синдром і спазм. До них належить Канефрон® Н від компанії Біонорика. Він створений за технологією фітонірингу, а це означає, що в кожній таблетці або краплі препарату міститься стандартизована адекватна доза діючих речовин рослинного походження. Ці ліки від бактеріального циститу створені з рослинних компонентів, тому вони мають мінімум протипоказань і побічних ефектів.

При гострому циститі або в період загострення також призначається рясне пиття, що сприяє природному виведенню патогенної флори. Варто виключити солоне, гострі страви, дотримуватися на початку лікування постільного режиму. Відповідальний підхід до терапії дозволить швидко позбутися симптомів і не допустити переходу захворювання в хронічну форму.

Профілактика бактеріального циститу

Перше правило профілактики – дотримання особистої гігієни:

 • регулярна зміна нижньої білизни;
 • душ, особливо в період менструації і після сексуального контакту.

Не варто активно користуватися засобами гігієни з великою кількістю ароматів або агресивних миючих засобів. Також на розвиток захворювання може вплинути тісний одяг, який здавлює м'які тканини малого таза.

При хронічному бактеріальному циститі важливо проходити регулярні огляди, уважно стежити за власним здоров'ям, уникати переохолоджень.2

Нерідко в період ремісії лікарі призначають фітопрепарат Канефрон®Н. Він має протизапальний ефект, перешкоджає прикріпленню патогенних бактерій до слизової сечового міхура, а також покращує відтік сечі, тому може попередити розвиток запального процесу на самому початку, навіть якщо виражених симптомів немає.

Не можна забувати про ще одну рекомендацію: вчасно спорожняти сечовий міхур. Застій сечі може спровокувати розвиток запального процесу, особливо на тлі зниженого імунітету або іншого захворювання сечовидільної системи.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Stephan D. Fihn. Acute Uncomplicated Urinary Tract Infection in Women // New England Journal of Medicine. — 2003. — № 349 (17 July). — С. 259−266.
 2. Лубнин Д. М. Цистит. Позитивная гинекология (1 марта 2017)

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я