Цистит: особливості, причини та варіанти лікування

Запалений сечовий міхур — явище неприємне, небезпечне і, на жаль, поширене. Гострий і хронічний цистит часто трапляються лікарям-урологам. Здебільшого пацієнти — це жінки від 18 до 40 років. У чоловіків цистит трапляється рідше, але протікає важче. У чому підступність недуги та як із нею боротися? Відповімо на ці питання в нашій статті.

Що таке цистит

Здоровий сечовий міхур складається з трьох оболонок: м’язова, зовнішня і слизова. Для організму важливі всі три шари, але безпосередньо із сечею контактує слизова оболонка. Вона вкрита епітелієм із товстими клітинами. Основна функція цього шару — не дати сечі проникнути в інші тканини.

Коли клітини епітелію руйнуються, сеча контактує з ніжними шарами, роз’їдає їх, спричняє біль. Виникає запалення слизової, яке називають циститом. Відбувається це під дією різних чинників: інфекційних, хімічних, термічних.

Якщо захворювання виникає вперше, мова йде про гострий цистит. Бажано одразу відвідати лікаря-уролога. Але якщо гостра форма повторюється, слизова оболонка втрачає міцність і еластичність, цистит плавно переходить у хронічний. Справитися з ним уже набагато важче.

Цистит — це не просто фізіологічне захворювання. Воно тягне за собою психологічні проблеми. Постійні болі, позиви в туалет, нічні пробудження впливають на емоційний стан і комфорт.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Цистит: причини й особливості

Причин недуги безліч, але в основному це інфекція, що потрапила до сечового міхура. Якими можуть бути причини циститу — допоможе розібратися таблиця:

Форма хвороби

Причина

Чинники

Інфекційний

Мікроорганізми в сечовому міхурі

Порушення імунітету, інфекції дихальних шляхів

Незахищений секс із різними партнерами

Вагітність

Погана гігієна статевих органів

Неінфекційні середовища

Фізичні чинники

Високі або низькі температури довкілля

Катетер у сечовому міхурі

Хімічні

Засоби гігієни, що подразнюють слизову оболонку

Лікарські препарати (за тривалого приймання)

Інші

Радіація, опромінення

Інтерстиціяльний цистит

Не з’ясовані до кінця. Імовірно, фізіологічна будова сечовидільної системи, аутоімунні процеси

Індивідуальні особливості організму

Традиційно говорять про захворювання інфекційної природи. Яка ж мікрофлора впливає на його розвиток? Розглядаючи причини циститу, неможливо не сказати про його збудників1:

 • Кишкова паличка спричиняє недугу в 70–95% випадків. Ця бактерія живе в організмі здорової людини завжди. Небезпека з’являється в разі її підвищеного розмноження. У сечовий міхур вона може потрапити з фекалій під час гігієнічних процедур.
 • Стафілокок — другий за частотою винуватець інфекції. Спричиняє цистит у 5–20% випадків.
 • Клебсієли, протеї, інші ентеробактерії. Також представники нормальної мікрофлори, але варто уникати їхнього потрапляння в сечовий міхур.
 • Мікоплазми, хламідії та уреаплазми. Ці патогени — яскраві представники статевих інфекцій.

Будь-які мікроорганізми можуть довго перебувати на тілі людини, але активізуються вони в зручний момент. Основне завдання — не допустити їхнього потрапляння в сечовий міхур.

Ознаки циститу

Якщо первинний цистит не лікувати вчасно, він може спричиняти запалення нирок (пієлонефрит) та інші ускладнення. Тому важливо помітити його і відвідати лікаря за перших же симптомів.

Основні ознаки циститу в чоловіків і жінок:

 • Біль під час сечовипускання. Його характер може відрізнятися — ріжучий або ниючий.
 • За бурхливого перебігу хвороби біль присутній не тільки під час походу в туалет. Може нити ділянка під лобком (там, де розташована уретра), а під час спорожнення, навпаки, виникає відчуття полегшення.
 • Часте сечовипускання. Зумовлено постійним подразненням сечового міхура, який дає сигнал до спустошення. Водночас рідини в ньому може не бути зовсім або виділятися мала кількість. Людина ходить у туалет кілька разів на годину, але практично даремно.
 • В’язкі гнійні виділення при циститі свідчать про активне розмноження бактерій.
 • Позиви в туалет виникають вночі — 3–4 рази та більше.
 • Важке й повільне сечовипускання. Чоловіки при циститі скаржаться, що їм важко почати сам процес випорожнення.
 • Зміна кольору сечі. Вона стає темно-коричневою, з’являються пластівці, погіршується запах. За наявності будь-якої ознаки потрібно звернутися до лікаря. Є три чинники, які свідчать про те, що захворювання потребує термінової медичної допомоги та загрожує ускладненнями.

Небезпечний цистит — симптоми:

 • Кров у сечі.
 • Температура при циститі — від 38,5 і вище.
 • Постійні болі в попереку, що свідчать про запалення нирок.

У маленьких дітей перші ознаки змазано. Захворювання починається з нудоти та блювання, дитина стає вередливою. У літньому віці симптоми циститу також можуть бути нехарактерними, супроводжуватися нетриманням сечі.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Діагностика циститу

За підозри на цистит рекомендується відвідати не тільки уролога. Жінкам потрібен гінеколог, оскільки інфекція може бути присутньою в піхві. У чоловіків цистит тісно пов’язаний зі станом простати, тому похід до проктолога обов’язковий. Загалом, діагностика циститу включає два напрями — інструментальний та лабораторний.

Інструментальні методи:

 • УЗД нирок, сечового міхура й сечоводу.
 • Рентгенографія. Протипоказана вагітним жінкам, а УЗД у «положенні» не завжди показує деякі відділи уретри. Тому профілактика циститу важлива ще на етапі планування вагітності.

Комп’ютерну томографію призначають в окремих випадках.

Аналізи на цистит:

 • Загальний аналіз сечі та крові. Наявність лейкоцитів свідчить про розвиток інфекції.
 • Біохімічний аналіз крові визначає зміни в нирках.
 • Аналіз за Нечипоренко під час циститу показує приховане запалення. Цей метод оцінює осад сечі.
 • Бакпосів сечі та мазок на мікрофлору з органів репродуктивної системи. Допомагають визначити збудника й підібрати антибіотик.

Після підтвердження діагнозу лікар визначає, як лікувати цистит у кожному окремому випадку.

Лікування циститу

Терапія при циститі залежить від його природи.

 1. Неінфекційний цистит: лікування полягає в усуненні несприятливих чинників. З організму потрібно вивести накопичені бактерії. Ще до походу до лікаря можна почати застосовувати німецький фітоніринговий препарат Канефрон® H.
 2. Чутливий сечовий міхур (інтерстиціальний цистит) лікується антидепресантами, антигістамінними та протизапальними засобами. Також застосовують фізіотерапію від циститу неінфекційної природи.
 3. Все ж 90% випадків спричинено бактеріальними інфекціями. Тому головне завдання лікування — вбити збудник.

Лікувати цистит антибіотиками прийнято у світовій практиці. Але сьогодні це спричиняє низку проблем:

 • Препарат потрібно з обережністю призначати вагітним, оскільки антибіотики впливають на плід2.
 • Антибіотики можуть надавати побічні дії на різні органи.
 • ВООЗ стверджує, що антибіотикорезистентність3 сьогодні — поширене явище. Багато бактерій адаптувалися до сучасних препаратів і виживають під їхньою дією.

На жаль, при ускладнених формах захворювання не обійтися без антибіотика. Якщо ж цистит неускладнений, лікування можна замінити на медичні фітонірингові препарати на основі рослин.

Під час фітотерапії застосовують засоби на основі рослинної сировини. В урологічній практиці добре зарекомендувала себе композиція «Розмарин-Любисток-Золототисячник».4 Компанія Біонорика розробила препарат із цими компонентами — Канефрон® H.

Канефрон® H при циститі надає такий вплив:

 • Знімає запалення і спазм.
 • Полегшує больовий синдром.
 • Надає сечогінний ефект — мікроби виходять швидше.

Діючи в комплексі, компоненти препарату руйнують бактеріальний білок і клітинні мембрани. Мікроорганізми гинуть без важких наслідків для організму.

Препарат випускається у двох формах. Яку саме потрібно приймати, визначає лікар після огляду й консультації. Таблетки Канефрон® H легко вживати, навіть не перебуваючи вдома. Краплі Канефрон® H підходять людям, яким важко пити пігулки. Обидві форми ефективні під час лікування легкого циститу.

Канефрон® H — не просто рослинний засіб, це сучасний препарат, виготовлений за принципом фітонірингу. Лабораторні дослідження, наукові розроблення та праця вчених вкладені в цю концепцію розробки нових ефективних препаратів. Канефрон® H можна починати приймати до походу до лікаря, він зніме спазми, поліпшить відтік сечі.

Цистит: заходи профілактики

Особливо важлива профілактика захворювання за таких станів:

 • Вагітність. У «положенні» цистит виникає досить часто.
 • Знижений імунітет у міжсезоння.
 • Захворювання ЛОР-органів бактеріального характеру.
 • Вік після 50 років, у зв’язку зі змінами в сечовому міхурі.

Задля уникнення циститу, профілактика передбачає такі заходи:

 • Носити одяг за сезоном. Короткі спідниці взимку або вузькі синтетичні штани влітку ведуть до розвитку патогенної мікрофлори.
 • Не носити спідню білизну, що обтягує.
 • Уникати протягів і переохолодження.
 • Своєчасно спорожняти сечовий міхур.
 • Приймати душ вранці та ввечері.
 • Зміцнювати імунітет.

І, звичайно ж, важливим чинником залишається здоровий спосіб життя. Шкідливі звички та сексуальне життя з різними партнерами стають сприятливим ґрунтом для розвитку недуги.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


1 Лікування і профілактика хронічного рецидивуючого циститу в жінок — О.Б.Лоран, Л.А.Сінякова, І.В.Косова, Кафедра урології (зав. — член-кор. РАМН проф. О.Б.Лоран) РМАПО, Москва. Журнал доказової медицини Consilium Medicum, Урогенітальні інфекції. Том 06 / N 7/2004

2 Український Медичний Журнал. Застосування антибіотиків у період вагітності й розвиток ускладнень у дітей, Гузій А.В., 2017–04–06

3 Інфекції сечовивідних шляхів — quo vadis? Нові альтернативні можливості лікування неускладнених інфекцій сечовивідних шляхів — Курт Г. Набер, Зафер Тандогду, Бела Ковач, Гернот Бонкат і Флоріан Вагенленер

4 WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RANDOMIZED, MULTICENTRE, NON-INFERIORITY PHASE III TRIAL. UROL INT. 2018 SEP 19:1-10

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я