Цистит під час клімаксу

Інфекції сечовивідних шляхів — поширена проблема під час клімаксу та менопаузи. Як показують дані статистики, приблизно 35–40 % жінок відчувають принаймні один епізод такої хвороби, що зазвичай потребує лікування антибіотиками. Звісно ж, цистит при клімаксі значно порушує якість повсякденного життя, заважаючи виконанню звичних справ, знижуючи якість соціальної активності та погіршуючи сексуальне життя. Крім того, приблизно в однієї третини пацієнток із такою проблемою можуть розвиватися рецидивуючі інфекції, у цьому разі цистит під час менопаузи загострюється 2 або більше разів упродовж півроку або 3 або більше разів упродовж 12 місяців1. Зважаючи на таку поширеність інфекційних захворювань сечостатевої системи, дуже важливу роль відіграє поінформованість жінок про причини їх виникнення, а також про методи лікування та профілактики. Спробуємо розібратися в такій темі, як цистит у жінок під час клімаксу трохи детальніше.

Причини циститу під час клімаксу

У нормі сечовий міхур покритий тонким шаром слизової оболонки — вона вистилає як його внутрішню поверхню, так і сечостатеві шляхи. Сама слизова оболонка має у своєму складі товстий шар епітеліальних клітин, а також в’язку субстанцію — слиз, що, своєю чергою, складається з мукополісахаридів.

Стан епітелію сечових шляхів і продукцію слизу контролюють жіночі гормони — естрогени. Як відомо, з настанням клімаксу їхній рівень в організмі знижується, що призводить до стоншування і деградації шару епітелію сечового міхура, у деяких місцях епітеліальні клітини навіть змінюються сполучними тканинами. У результаті спостерігається зниження еластичності сечового міхура і його здатності до розтягування. Також змінений епітеліальний шар продукує меншу кількість слизу, і він уже не може повноцінно захищати стінки сечового міхура. На них діють агресивні компоненти сечі, що призводить до появи болю і спазмів. Такий стан нагадує за своїми ознаками звичайний цистит, але не має інфекційного компонента. Лікарі класифікують таку патологію як інтерстиціальний цистит.

Також настання менопаузи збільшує ризики виникнення звичайного інфекційного циститу. Адже стоншена слизова оболонка сечового міхура, не захищена достатньою кількістю мукополісахаридів, не може гідно протистояти атакам бактерій. Тож патогенні мікроорганізми, що потрапили в сечові шляхи, зможуть легко піднятися аж до самого сечового міхура та почати активно рости й розмножуватися2.

Таким чином, основні причини циститу під час клімаксу полягають у зниженні рівня естрогену. На тлі дефіциту такого гормону жінку турбують і інші симптоми та нездужання — зниження пружності шкіри, сухість піхви тощо.

Ризики виникнення циститу під час клімаксу зростають у разі:

 • активного статевого життя, зміни статевих партнерів;
 • переохолодження;
 • спадкової схильності;
 • стресових ситуаціях;
 • порушеннях правил особистої гігієни.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми циститу під час клімаксу

Якщо виникає цистит під час клімаксу, симптоми, як правило, включають:

 • біль, печіння, дискомфорт під час сечовипускання;
 • часті позиви до сечовипускання (у тому числі імперативні — нестерпні);
 • виділення сечі невеликими порціями;
 • помутніння сечі, поява в ній домішок крові;
 • відчуттям неповного спорожнення міхура сечового;
 • погіршення загального самопочуття, нездужання3.

Ознаки циститу в жінок під час клімаксу зазвичай не включають підвищення температури. Лихоманка, як правило, є симптомом важчих проблем зі здоров’ям, наприклад, пієлонефриту — запалення нирок. Проте, навіть при циститі може спостерігатися незначне підвищення температури в пацієнта — до 37–37,5 °С.

Відчуття циститу під час клімаксу нерідко доповнюється специфічними ознаками, пов’язаними з дефіцитом естрогену, зокрема з відчуттям сухості в піхві. Нерідко запалення сечового міхура супроводжується запаленням слизових піхви, а також уретри (кольпітом і уретритом).

Діагностика циститу під час клімаксу

Діагностика циститу при клімаксі зазвичай включає комплекс процедур, які допомагають поставити правильний діагноз і визначити оптимальну тактику лікування. Лікар може призначити:

 • аналізи крові — як звичайний загальний, так і на рівень статевих гормонів;
 • аналізи сечі — клінічний загальний, біохімічний, посів із виділенням бактерій і аналізу їх на чутливість;
 • ультразвукове дослідження (може бути рекомендовано не тільки УЗД органів таза, а й дослідження нирок, а також грудей);
 • гінекологічні дослідження — кольпоскопію та цистоскопію3.

Пацієнткам, у яких діагностовано цистит під час клімаксу, рекомендовано консультацію мамолога та ендокринолога.

Ускладнення циститу під час клімаксу

Цистит під час клімаксу — це поширений стан, який не можна ігнорувати. Небезпека цієї хвороби серед пацієнток у віці полягає в тому, що вона може спровокувати:

 • розвиток хронічної інфекції, схильної до постійних рецидивів;
 • зниження еластичності, дистрофію та поступове потоншання всіх структур оболонки сечового міхура, що супроводжується зменшенням його об’єму;
 • ослаблення функції сфінктера сечового міхура, що призводить до нетримання сечі;
 • запальні процеси в прилеглих органах;
 • розвиток запалення нирок через те, що інфекція піднімається із сечового міхура вгору.

Якщо не лікувати цистит при клімаксі, ускладнення не змусить себе довго чекати.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Лікування циститу під час клімаксу

Якщо виникає цистит під час клімаксу, що робити визначає лікар. Схема терапії залежить від характеру й типу захворювання. Зокрема, інтерстиціальний та інфекційний цистит, а також гостра або хронічна інфекція вимагають різного підходу до лікування.

Якщо діагностовано цистит під час клімаксу, лікування може включати:

Прийом антибіотиків. Такі засоби використовуються для терапії бактеріальної інфекції. Зазвичай лікарі використовують емпіричні засоби широкого спектра дії. Але в разі хронічного інфекційного циститу препарати підбирають з урахуванням результатів бакпосіву сечі й аналізу виявлених збудників на чутливість.
Фітопрепарати можуть бути хорошою альтернативою антибіотикам, потрібно тільки підібрати фітозасіб, що має докази ефективності
Гормональну терапію. Оскільки розвиток циститу під час клімаксу пов’язаний із гормональними змінами, дуже важливу роль відіграє корекція дефіциту естрогену. Для цього можуть використовуватися місцеві засоби у вигляді кремів і фітопрепарати з фітоестрогенами. Вони запобігають розвитку проблем із жіночим здоров’ям і сприяють відновленню функцій слизових оболонок.
Ін’єкції гіалуронової кислоти. Такі засоби допомагають звузити уретру і знизити ризик потрапляння в неї патогенних бактерій із періанальної ділянки, також вони розв'язують проблему нетримання сечі. Зазвичай ін’єкції проводять під час лікування хронічного циститу.
Катетеризацію сечового міхура. Така процедура може знадобитися для промивання цього органу антисептичними та антибактеріальними розчинами3.
У разі розвитку симптомів циститу лікарі також радять:

 • пити побільше звичайної чистої води, уникати зневоднення;
 • не терпіти позиви до туалету;
 • обмежити вживання їжі, яка здатна викликати подразнення сечового міхура (гострої, солоної, кислої, пряної тощо);
 • виключити вживання алкоголю;
 • не перевантажувати організм, дотримуватися спокою — напівпостільного режиму.

Обираючи, як лікувати цистит під час клімаксу, багато лікарів призначають Канефрон® Н. Це інноваційний препарат від Біонорика, створений за унікальною технологією фітонірингу — поєднання фітотерапії та інжинірингу. Він має повністю рослинну основу: усі компоненти ліків перебувають у тісній взаємодії один з одним і працюють у синергії (підсилюють дію один одного).
Канефрон сприятливо впливає на організм у разі циститу:

 • бореться з патогенною мікрофлорою, що викликає інфекцію;
 • пригнічує запальний процес;
 • нейтралізує спазми, полегшуючи самопочуття;
 • стимулює сечовиділення для якнайшвидшого очищення сечового міхура;
 • сприяє відновленню функцій слизових оболонок;
 • знижує ризик поширення інфекції на інші органи та системи;
 • знижує ризик появи рецидивів інфекції та виникнення інших ускладнень;
 • зменшує ймовірність виникнення хронічної хвороби.

З терапевтичною метою для лікування циститу при клімаксі можуть використовуватися як Канефрон® Н краплі, так і Канефрон® Н таблетки. Обидві форми препарату добре засвоюються і можуть використовуватися для тривалого прийому (наприклад, у разі хронічної інфекції для профілактики загострень).

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика циститу під час клімаксу

Профілактика циститу при клімаксі включає:

Вживання достатньої кількості рідини. Це важливий аспект для збереження здоров’я сечостатевої системи. Вода сприяє усуненню бактерій із сечовивідних шляхів і знижує ризик їхнього розмноження.
Дотримання гігієни. Вкрай важливо правильно підтримувати гігієну інтимних місць. Необхідно кілька разів на день підмиватися теплою водою. При цьому рухатися потрібно виключно спереду назад, так само потрібно рухатися і при підтиранні. Для інтимної гігієни варто використовувати окремий рушник.
Відвідування туалету при виникненні такої потреби. Щоб уникнути циститу, не можна терпіти позиви до сечовипускання. Дуже важливо уникати затримки рідини в сечовому міхурі, адже в ній можуть розмножуватися бактерії та спровокувати запалення.
Гігієну в інтимному житті. Лікарі рекомендують виконати сечовипускання незабаром після статевого акту, а також підмитися одразу після нього. Це допоможе видалити бактерії із сечових шляхів, які могли потрапити в них зі статевих органів або з рук.
Відмова від носіння занадто тісного одягу. Щільні, обтягуючі та синтетичні вбрання сприяють створенню сприятливого середовища для активності бактерій. Краще віддавати перевагу вільному одягу, пошитому з натуральних матерій.
Здоровий спосіб життя. Збалансована дієта, правильне харчування та адекватна фізична активність допомагають підтримати опірність організму на високому рівні. Це важливий аспект профілактики циститу.
Крім того, після настання клімаксу важливо перебувати під наглядом лікаря. Фахівець може вчасно призначити гормональну замісну терапію та вжити інших заходів щодо профілактики інфекцій сечовивідних шляхів13.

Канефрон® Н може виявитися ефективним у профілактиці нападів хронічного циститу. Він попереджає активацію патогенної флори і пригнічує запалення. Крім того, компоненти Канефрону® Н сприятливо позначаються на стані слизових, що відіграє важливу роль у придушенні хвороби. Для профілактики також можна використовувати Канефрон® Н краплі та Канефрон® Н таблетки. Проведені дослідження підтверджують, що вони підходять для довгострокового прийому.

Клімакс супроводжується стоншенням слизових оболонок сечового міхура й порушенням їхніх функцій, а також зниженням загальної опірності організму. Це збільшує ризик пошкодження чутливих слизових оболонок і активації патогенної флори — розвитку циститу.

Якщо виник цистит, потрібно насамперед звернутися по допомогу до лікаря. Спеціаліст поставить точний діагноз, визначить причини його виникнення і підбере відповідне лікування. Для одужання вкрай важливо скрупульозно дотримуватися рекомендацій лікаря та уникати самолікування. Варто дотримуватися дієти, пити більше води. Також на допомогу може прийти Канефрон® Н — ліки на основі трав німецької якості.

Клімакс супроводжується стоншенням слизових оболонок сечового міхура й порушенням вироблення слизу, що їх вкриває. У результаті сечовий міхур стає більш вразливим. Він може боліти навіть у відповідь на вплив сечі — так відбувається розвиток інтерстиціального циститу. Також стоншені оболонки вразливіші перед бактеріями, а в разі інфікування патогенними мікроорганізмами біль виникає як реакція організму на запалення через інфекційний процес.

Клімакс супроводжується зниженням вироблення естрогенів, які важливі для підтримки здоров’я і функціональності епітелію сечовивідних шляхів. Тому на тлі клімаксу епітелій сечового міхура стає тоншим, він продукує менше слизу. Зменшується об’єм, функції, еластичність сечового міхура.

Для усунення болю можна використовувати знеболювальні ліки та спазмолітики. Але вони тільки полегшують симптоми, але не лікують хворобу. Впоратися з інфекцією і запаленням у разі циститу допоможе Канефрон® Н, його рослинні компоненти ефективно знищують бактерії, пригнічують запальний процес, прибирають спазми й допомагають якнайшвидше позбутися болю і печіння.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Giampaolo Mainini, Mario Passaro, Antonio Schiattarella. Prevention and treatment of cystitis during menopause: efficacy of a nutraceutical containing D-mannose, inulin, cranberry, bearberry, Olea europaea, Orthosiphon and Lactobacillus acidophilus. Prz Menopauzalny. 2020 Sep; 19(3): 130–134
 2. Raul Raz. Urinary Tract Infection in Postmenopausal Women. Korean J Urol. 2011 Dec; 52(12): 801–808.
 3. Raymund Li; Stephen W. Leslie. Cystitis.Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2022 Jan-.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я