Пієлонефрит у дітей — що за хвороба, симптоми, лікування, профілактика

Що таке дитячий пієлонефрит? Клінічно це інфекційно-запальний процес, що уражає тканини нирок дитини. Патологія поширена: пієлонефрит у дітей стоїть на третьому місці за частотою, після ГРЗ і хвороб органів травлення.

Виникає хвороба у будь-якому віці, навіть у новонароджених. До трьох місяців частіше страждають хлопчики. Потім співвідношення змінюється: до року дівчатка хворіють у 4 рази частіше1.

Більшість епізодів пієлонефриту поодинокі, і після лікування не турбують дитину. Але близько 30% дітей стикаються з рецидивним перебігом інфекції. Такі пацієнти потребують контролю з боку педіатра, уролога, оскільки затяжне запалення може привести до серйозних уражень однієї або обох нирок, а також хронічної ниркової недостатності.

Причини

Щоб у дитини розвинувся пієлонефрит, потрібно поєднання трьох умов. У порядку важливості:

 1. Порушення відтоку сечі, часто — через аномалії нирок, сечоводу.
 2. Попадання в нирку інфекції, здебільшого, це кишкова паличка (E. coli).
 3. Ослаблення захисних сил організму дитини.

Найбільше значення має застій сечі: в ній бактерії активно розмножуються, спричиняючи запалення.

Друга проблема — резистентність до антибіотиків. Кишкова паличка, типова причина пієлонефриту у дитини, часто має стійкість до поширених антибіотиків широкого спектра2.

Тим важливіше використання фітотерапії, особливо, коли ниркова інфекція протікає на тлі вад розвитку сечовивідних шляхів. Вони можуть стати ризиком захворювання в дорослому житті. Після 12 років підтримувати функції нирок і сечовидільної системи можна за допомогою препарату Канефрон® Н, що базується на трьох лікарських рослинах.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми

Прояв запалення нирок (симптоми) у дітей різного віку будуть відрізнятися.

Для новонароджених характерно:

 • підвищення або навпаки(!) зниження температури;
 • блідість шкіри, млявість, погіршення апетиту;
 • плач або неспокійна поведінка при сечовипусканні, слабкість струменя.

У частини маленьких діток єдиним проявом буває тривала лихоманка.

Симптоми пієлонефриту у дітей старшого віку трохи інші:

 • епізоди високої температури з подальшим її зниженням (залишається трохи вище норми) на кілька днів;
 • скарги на біль у попереку, нудота і блювання;
 • сині круги навколо очей;
 • від дитини сильно пахне сечею.

З огляду на високу поширеність дитячих пієлонефритів, кожну дитину з симптомами інтоксикації та лихоманкою доцільно перевіряти на інфекцію нирок3.

Діагностика

Підозра на дитячий пієлонефрит вимагає негайної консультації уролога, нефролога. Лікар оглядає дитину та опитує батьків на предмет симптоматики, що відповідає віку пацієнта. Важливі набряки, болі, артеріальний тиск.

Обов'язково роблять аналізи сечі на білок, домішок еритроцитів і лейкоцитів, вимірюють добовий обсяг сечовиділення. Проводять проби за Нечипоренко, Аддіс-Каковского, Амбурже. Роблять бакпосів сечі, дослідження крові на ознаки ниркової недостатності: сечовину, креатинін.

При діагностиці пієлонефриту у дітей широко застосовують УЗД. Методика безпечна, інформативна і показує, крім ураження ниркової тканини, ще й наявні вади розвитку3. Рентгенологічні методи обстеження намагаються не використовувати4.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Лікування

Традиційна схема лікування пієлонефриту у дітей передбачає застосування антибіотиків широкого спектра дії у віковому дозуванні. Коли результати бакпосіва сечі покажуть збудника і його профіль резистентності, призначають препарат, до якого є чутливість. Курс антибіотиків продовжують 2-3 тижні після нормалізації сечі, щоб запобігти загостренню.

Фітотерапія при пієлонефриті у дітей допускається після зняття гострих симптомів5. Терапію пацієнтів із 12 років можна доповнювати фітокомплексом Канефрон® Н краплі, по 25 крапель тричі на день, або Канефрон® Н таблетки, по 2 таблетки тричі на день6.

Профілактика

У дитячому віці тканини й органи продовжують дозрівати, тому профілактика пієлонефриту у дитини, його рецидивів і переходу в хронічну форму — завдання критично важливе. Дітям із 12 років може призначатися профілактичне приймання фітопрепарату Канефрон® Н. Використовують його з моменту стихання гострих явищ, продовжують приймання протягом 1 місяця.

Канефрон® Н містить екстракти трьох лікарських рослин: золототисячник, корінь любистку, листя розмарину. Він надає комплексну дію: діуретичну, протизапальну, спазмолітичну, антимікробну7. Всі рослинні компоненти, що входять до складу препаратуКанефрон® Н, містять речовини (фенолкарбонові кислоти, ефірні олії тощо), які підсилюють дію антибіотика. Вплив препарату на нирку призводить до зниження виділення білка при протеїнурії (висока концентрація білка в сечі). Технологія фітонірингу гарантує однаковий вміст активних компонентів у кожній таблетці та краплі препарату, а також строгий контроль на всіх етапах виробництва.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Инфекция мочевой системы у детей: Руководство для врачей / под ред. В.В. Длина, И.М. Османова, О.Л. Чугуновой, А.А. Корсунского; (сост. С.Л. Морозов), 1-е издание, М.: ООО «М-Арт», 2011, 384 с.
 2. Педиатрия. Национальное руководство. Краткое издание / под ред. А. А. Баранова. М.: ГЭОТАР-Медиа, 2014. 768 с.
 3. 3 Дружинина Т. В.// Пиелонефрит у детей (лекция)// Смоленский медицинский альманах, № 3, 2015 г.
 4. Федеральные клинические рекомендации по оказанию медицинской помощи детям с инфекцией мочевыводящих путей, 2015 г.
 5. Сергеева К.М.// Учебник «Педиатрия». СПб: «Питер», 2007г. - 538 с.
 6. Инструкция к препарату Канефрон ®, пересмотра 02.10.2019.
 7. Мальцев С.В., Сафина А.И. "Лечение пиелонефрита у детей" Практическая медицина, №. 24, 2007, стр. 20-24.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я