Пісок у нирках — лікування, профілактика

Здавши планові аналізи сечі, цілком здорова людина може дізнатися, що у неї знайшли пісок у сечі. Так медики називають пограничний, часто безсимптомний стан, коли з сечею виділяється безліч дрібних твердих частинок — кристалів кальцію і сечової кислоти. В нормі вони мають бути розчинені та в мікроскопі не помітні.

Таке явище вказує, що у людини високий ризик розвитку уролітіазу — формування каменів у нирках, сечоводі або сечовому міхурі. Щоб запобігти подібному сценарію, потрібно невідкладно розпочати профілактику сечокам'яної хвороби (СКХ).

Фітотерапія як і раніше відіграє значну роль у лікуванні організму. Наприклад, фітокомпоненти Канефрон® Н — рослинні флавоноїди, ефірні олії й органічні кислоти — підтримують роботу нирок і сечових шляхів. Унікальна технологія фітонірингу, за якою виготовлений препарат, передбачає контроль якості на всіх етапах виробництва: від створення власного насіннєвого фонду, до аналізу вмісту активних речовин у таблетках і краплях. Усе це забезпечує клінічну ефективність фітопрепарату.

Із моменту виявлення піску в аналізах сечі, варто порадитися з лікарем і почати профілактичне приймання Канефрон® Н. Це запобігає багатьом патологічним процесам у сечовій системі та, найчастіше, зупиняє процес каменеутворення1.

Причини виникнення піску

Сеча виводить різні мінеральні речовини (наприклад, кальцій) і сечову кислоту у вигляді розчинених солей. Коли ці молекули втрачають здатність до розчинення, вони випадають в осад — утворюється пісок в сечі, причини для якого такі:

 • вживання для пиття жорсткої води з високим вмістом мінеральних солей;
 • зловживання алкоголем, зокрема винами;
 • застосування сульфаніламідних препаратів, антибіотиків;
 • харчування з надмірною кількістю білка;
 • недостатнє споживання води, епізоди зневоднення;
 • інфекції нирок і сечових шляхів;
 • проблеми зі шлунково-кишковим трактом;
 • деякі спадкові ферментопатії.

Список не повний, для піску в нирках причин може бути дуже багато2. З лікувальною і профілактичною метою лікарі призначають у комплексному лікуванні фітотерапію. Одним із сучасних рослинних препаратів є Канефрон® Н. Користь від застосування фітопрепарату полягає в поліпшенні фізико-хімічних властивостей сечі, нормалізації її кислотності. Збалансований склад робить сечу слабокислою, покращуючи розчинення кристалів солей (піску), а також має протизапальну, спазмолітичну, антиоксидантну і помірну сечогінну дію. Завдяки чому пісок, що утворився, вимивається через сечові шляхи.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Прояви та симптоми

Для початкової стадії уролітіазу характерний тривалий безсимптомний період. Людина може роками не знати, що у неї проблеми з нирками, поки не здасть аналіз.

Симптоми, що маніфестують пісок у нирках, з'являються, коли процес ускладнюється інфекцією, або коли починається масивне випадання солей в осад і виділення їх із сечею.

У таких випадках кристали дряпають стінки сечоводу й уретри, спричиняючи біль і домішки крові в сечі. Симптоми при піску в нирках, що призводять до лікаря, зазвичай такі:

 • біль у попереку, частіше за все з одного боку;
 • легке тривале підвищення температури;
 • печіння при сечовипусканні протягом усього акту;
 • червоний колір сечі від домішку крові.

З появою симптоматики потрібно звернутися до лікаря по допомогу і здати аналізи для уточнення діагнозу3. Почати приймання Канефрон® Н до відвідування лікаря можливо, адже він вже почне надавати протизапальну, спазмолітичну і помірну сечогінну дію. До з'ясування деталей стану нирок самолікуванням займатися категорично не рекомендується.

Діагностика

Пісок у нирках

Виявити піщинки й осад у сечі мало, потрібно ще знайти локалізацію причини, що пісок — в нирках, а не причина в сечовому міхурі. Зробити це можна інструментальними методами:

 • УЗД нирок і сечових шляхів;
 • контрастна урографія;
 • КТ або МРТ органів сечовивідної системи;
 • ендоскопічна методика — огляд сечових шляхів тонким ендоскопом, який заводиться через уретру.

Найбільше інформації надає УЗД нирок: пісок на ньому відображається у вигляді суспензії або осаду в порожнині нирки. Якщо розмір крупинок менший за 4 мм, вони вважаються піском, понад 0,4 см — мікролітами.

Додаткові методи діагностики при піску в нирках, такі як КТ, аналізи крові та посіви сечі, урографія або ендоскопія, показані для уточнення причини відкладення солей (анатомічні особливості, інфекція) і масштабів каменеутворення.

Чи варто приймати Канефрон® Н на етапі діагностики — краще попередньо уточнити у лікаря. Тому що поліпшення стану від рослинних компонентів препарату може змазати картину захворювання, зробить її менш вираженою.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Лікування

За виявлення та з'ясування причини піску в нирках, лікування потрібно починати якомога швидше. Якщо терапію відкласти, можуть сформуватися великі конкременти (камені). Через травмування сольовими кристалами сечових шляхів процес часто ускладнюється інфекцією.

Ефективне лікування піску в нирках попереджає всі ці небезпечні проблеми. Для елімінації солей рекомендується Канефрон® Н: таблетки приймають по 2 штуки тричі на день із 12-річного віку. Рідка форма, яка швидше починає діяти — Канефрон® Н краплі. Добова доза — 150 крапель, поділена на три приймання по 50 крапель за раз.

Технологія фітонірингу забезпечує в кожній таблетці та краплі вивірену, збалансовану кількість активних речовин рослинного походження: фталідів, ефірних олій, гіркот, фенолкарбонових кислот. Компоненти підсилюють дію один одного, прискорюють настання терапевтичного ефекту4.

На відміну від технології фітонірингу, звичайні рослинні збори та настої не можуть гарантувати збалансованості складу. Щоб поліпшити ефект від приймання Канефрон® Н, особливо під час супутніх інфекцій сечових шляхів, із метою профілактики повторного утворення мікролітів лікар може рекомендувати продовження терапевтичного курсу від трьох месяців4.

Профілактика

Рецидиви піску в нирках зустрічаються дуже часто. Зокрема, окремі види конкрементів з'являються знову з ймовірністю 65% після повного одужання5. Пов'язано це з тим, що людина рідко коли може змінити місце проживання на інше, з м'якою водою. Складно відмовитися від шкідливих звичок, неможливо скоригувати спадкову ферментопатію тощо.

Проте, протипоказання при піску в нирках складаються саме у виключенні причин каменеутворення: багато пити рідини, збалансувати дієту відповідно до певного виду каменів. Якщо повністю усунути негативні чинники не можна, потрібно періодично проводити попереджувальні заходи.

Безпечна й ефективна профілактика при піску в нирках — приймання Канефрон® Н двічі на рік протягом трьох місяців. Рослинні компоненти безпечні, ефективні. Не протипоказані під час вагітності6.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Попов А.И., Попова Т.А.,// Роль фитопрепарата Канефрон® Н в лечении пациентов с впервые выявленными мелкими конкрементами почек // Медицинские Новости – 2012 № 12.
 2. Н. С. Тагиров, А. Г. Васильев и др. // Современные аспекты этиологии и патогенеза мочекаменной болезни// Журнал «Педиатр» том 5, № 3, 2014.
 3. Клинические рекомендации Европейской Ассоциации урологов по мочекаменной болезни, 2016.
 4. Енсебаев Е.Ж., Ахметов Д.Г. и др. // Применение фитопрепарата «Канефрон® Н» при заболеваниях мочевыводящей системы. // Журнал «Клиническая медицина Казахстана», № 3,4 (22,23), 2011.
 5. Вощула В.И., Савко Ю.С., //Современные подходы к диагностике и лечению рентгенонегативного уролитиаза.// Журнал «Медицинские новости», № 8, 2013.
 6. Репина М.А., Крапивина Е.Г. и др. //Современные подходы к коррекции нарушений функции почек у беременных женщин // «Журнал акушерства и женских болезней», том LIII, выпуск 2, 2004.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я