Мікробіом сечових шляхів

З відкриттям мікроорганізмів стало зрозуміло, що на тілі людини міститься ціла екосистема. Це унікальна біоструктура зі своїми функціями, життям і цілісністю — наш мікробіом. Для кожного він особливий, як відбитки пальців. І коли ми вносимо в нього зміни, страждає весь організм. А як щодо делікатної теми — сечовивідних шляхів? Донедавна вони вважалися стерильними. Чи так це?

Бактеріурія та ІСШ

Мікроорганізми присутні у всіх відділах людського тіла, і сечостатева система не виняток. Ще в XX столітті навіть мала наявність бактерій у сечовому міхурі вважалася відхиленням.

Бактеріурія — це присутність бактерій у сечі, виділеної із сечового міхура. Дуже часто це поняття відносять до небезпечних станів — «інфекцій сечовивідних шляхів» (ІСШ).

Якщо ІСШ одразу ж дає про себе знати болем і порушенням сечовипускання, то бактеріурія найчастіше безсимптомна. Аналіз лише показує наявність бактерій у сечі без прояву будь-яких симптомів. Чи варто лікувати такий стан? Адже при бактеріурії в сечі можуть виявлятися і представники нормальної мікрофлори урогенітального тракту. Позбавлятися них не потрібно. Таке «переплутування» понять призводить до необґрунтованого застосування антибіотиків.

Представники нормальної мікрофлори урогенітального тракту

Сьогодні все більше вчених та клініцистів проводять дослідження в області мікробіому людини, і вже склалося поняття «уринарна мікробіота». Це ті самі мікроорганізми, які в нормі живуть у сечовивідних шляхах.

Цікаво, що відстежується зв’язок між кількістю, видами бактерій і наявністю деяких захворювань. Наприклад, при інтерстиціальному циститі в жінок було виявлено велику кількість бактерій Lactobacillus, при цьому інші види практично були відсутні.

Але той же вид Lactobacillus, а також Streptococcus виявилися найпоширенішими представниками нормальної мікрофлори урогенітального тракту. Саме ці мікроорганізми виступають захисниками від патогенів. Вони підтримують кислотність сечі та пригнічують більшість інфекцій.

Іншими представниками уринарної мікробіоти є бактерії Saccharofermentans, Rhodobacter, Veillonella, Alloscardovia і навіть Klebsiella. Остання, до речі, може спровокувати цистит, якщо розмножується у великій кількості. Такий вид бактерій, як Corynebacterium, найчастіше присутній в урогенітальному тракті чоловіків.

Також мікробіом відрізняється залежно від віку. Наприклад, у людей старших за 70 років у сечі часто знаходили вид Proteiniphilum.

Нині мікробіом інтенсивно вивчається. Це нове поняття може дати вченим уявлення про розвиток механізмів низки захворювань. Серед них такі патології, як нетримання сечі, і навіть рак сечового міхура. Чи варто втручатися в цю екосистему без причин?

Антибіотики

І все-таки люди втручаються. Діагнози «бактеріурія», «інфекції сечовивідних шляхів» не завжди виправдані та ведуть до призначення антибіотиків без вагомої причини.

З іншого боку, коли дійсно виникає інфекція, розвивається ускладнений цистит, пієлонефрит, без антибіотика не обійтися. Неприємні симптоми ускладнюють життя й підривають здоров’я. Лікар готовий із радістю допомогти пацієнтові, а пацієнт готовий на все, щоби позбутися інфекції. Призначається антибіотик широкого спектра, і тоді на думку спадає всім відома фраза: «Одне лікуємо, інше калічимо». Препарат згубно впливає на мікробіоту, зокрема представників нормального мікробіому.

Застосування антибіотиків при ІСШ має три основні проблеми:

  • порушує цілісність уринарної мікробіоти, а також мікрофлори організму загалом;
  • можуть розвиватися побічні реакції, у тому числі страждати внутрішні органи;
  • часте приймання антибіотиків веде до захисту патогенних бактерій у вигляді бактеріальних плівок, які не пропускають всередину антибіотики навіть у великих концентраціях, розмножуються й періодично спичиняють нові епізоди інфекцій;
  • патогени адаптуються до препарату й не реагують на нього, виникає антибіотикорезистентність — саме через її розвиток ВООЗ закликає призначати антибіотики тільки в крайній ситуації.

У разі ІСШ часте призначення антибіотиків може призвести до хронізації процесів циститу й пієлонефриту. Тому варто шукати альтернативні методи лікування.

Природне для природи

Щоб швидко та ефективно позбутися ІСШ, при цьому зберегти природний мікробіом, розроблений фітопрепарат Канефрон® Н. Уже понад 80 років він використовується в медицині, як засіб для терапії різних патологій сечостатевої системи:

  • цистити;
  • пієлонефрити;
  • сечокам’яна хвороба.

Канефрон® Н має широку доказову базу, оскільки пройшов ряд клінічних досліджень. Його можна використовувати в якості альтернативної монотерапії в ряді клінічних ситуацій на розсуд лікаря. У разі використання з антибіотиками, Канефрон® Н підвищує дію останніх та захищає природний мікробіом. Препарат знімає спазми, печіння, має знеболювальну і протизапальну дію. А головне — не дає прикріплюватися бактеріям до слизових сечових шляхів, сприяє вимиванню патогенної мікрофлори. Така унікальна дія заснована на комбінації рослинних екстрактів, що входять до складу Канефрон® Н.

Препарат виробляється з урахуванням концепції фітонірингу — основна філософії компанії Біонорика. Для виготовлення фітозасобів використовується тільки спеціальна рослинна сировина, якість якої контролюється з моменту відбору насіння для посіву, дотримання оптимальних умов вирощування екстрактів, закінчуючи виробництвом стандартизованого препарату з точним дозуванням у кожній таблетці та краплі.

Звертайтеся до лікаря за наявності перших симптомів інфекції сечовивідних шляхів та не займайтеся самолікуванням. Проконсультуйтеся з вашим урологом щодо приймання Канефрон® Н.

  1. Wolfe A. J., Brubaker L. «Sterile Urine» and presence of bacteria // European Urology, 2015 / www.sciencedirect.

  2. Lewis D. A., Brown R., Williams J. et al. The human urinary microbiome; bacterial DNA in voided urine of asymptomatic adults // Front. Cell Infect. Microbiol. 2013; 3: 41.

  3. Oliver J. D. The viable but nonculturable state in bacteria // J Microbiol. 2005; 43 (Spec No): 93-100.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я