Хронічний пієлонефрит: що їсти, а від чого варто відмовитися

Хронічний пієлонефрит — тривалий запальний процес у нирках, який важко піддається лікуванню, характеризується періодами тимчасового загострення й поліпшення стану.

За хронічного перебігу хворому показана постійна дієта з виключенням продуктів, що подразнюють. Важливе також підтримання мікрофлори шлунково-кишкового тракту в період загострення і приймання антибіотиків.

Симптоми

Хронічний пієлонефрит має такі симптоми:

 • підвищення температури в період загострення;
 • болі в попереку в ділянці нирок;
 • може бути поганим апетит, нудота;
 • порушення відходження сечі;
 • поява невеликих набряків через застій рідини.

У дітей симптоматика може бути змазаною, часто вона проявляється розладом шлунково-кишкового тракту, а також спрагою.

Якщо хвороба прогресує, додаються такі симптоми:

 • зневоднення, сухість шкіри та слизових;
 • наліт на язику;
 • розвиваються носові кровотечі, кров може з’являтися в аналізі сечі;
 • загальна слабкість, ломота в тілі, підвищена стомлюваність;
 • прискорене серцебиття й підвищення тиску;
 • часте сечовипускання, яке часто супроводжується болем.

Необхідна обов’язкова консультація лікаря уролога або нефролога для діагностики та підбору лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Причини

Ознаки хронічного пієлонефриту появляються не одразу. Для хвороби характерний хвилеподібний перебіг із періодами загострення й затишшя. Як правило, недуга є ускладненням не до кінця пролікованого гострого процесу в нирках. Також хроніка часто розвивається в людей із цукровим діабетом, або на тлі анатомічних порушень. Але основна причина — інфекція, що потрапила в нирки із сечоводу або з інших органів із потоком крові (дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт, карієс).

Хронічне запалення нирок може розвиватися за таких причин:

 • відсутність адекватного лікування запалення, що супроводжує сечокам’яну хворобу;
 • неефективно пролікований цистит і/або гострий пієлонефрит;
 • тривалі вірусні та інші бактеріальні інфекції послаблюють організм;
 • зниження імунітету;
 • резистентність мікробів до антибіотика;
 • анатомічні вроджені або післяопераційні зміни сечовивідних шляхів.

Діагностика

Загострення хронічного пієлонефриту потребує дослідження причин та оцінювання стану організму. Основні методи діагностики:

 • УЗД нирок і сечового міхура;
 • аналіз крові загальний і біохімічний,
 • аналіз сечі загальний, за Нечипоренко, добовий та інші;
 • рентгенографія нирок у разі наявності каменів у нирках і, за необхідності, МРТ.

Дієта

Список дозволених продуктів:

Хлібні сухарики без добавок, супи з овочів, нежирні різновиди м’яса й риби, овочі, зокрема коренеплоди, капуста, гарбуз і томати, різноманітні крупи, варені та смажені без олії яйця, молочна продукція, у тому числі твердий сир і кисломолочні продукти, рослинні олії, різноманітні трави, фрукти та ягоди, соки з них і смузі.

Категоричне «ні» варто сказати таким продуктам:

Копчені м’ясні та рибні продукти, зокрема ковбаси, супи, приготовлені на м’ясному бульйоні. Крім того, треба обмежити кількість уживаних солодощів (шоколад, десерти, варення) і пряних спецій.

Категорично забороняється вживати алкоголь і алкогольні напої.

Зразкове меню на день може виглядати так:

 • Сніданок: варена гречка + ложечка оливкової олії, овочевий салат і кава з молоком.
 • Перекус: нежирний сир із фруктами або ягодами, стакан соку.
 • Обід: пісний борщ, відварна або запечена риба, картопляне або овочеве пюре на воді.
 • Вечеря: тушковані овочі, відварна нежирна курка.
 • Перед сном можна випити склянку 1%-ого кефіру.

У хворих на пієлонефрит часто спостерігається підвищення артеріального тиску. У такому випадку рекомендується обмежити кількість споживаної солі та білка — точну їхню кількість варто обговорити з лікарем.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика й допомога під час лікування

Щоб допомогти організму в період ремісії та навіть загострення пієлонефриту, нефролог або уролог може призначити курс рослинного препарату Канефрон® H таблетки або Канефрон® H краплі. Показання до застосування цього німецького препарату: гострі та хронічні запальні захворювання нирок і сечовивідних шляхів, а також їхня профілактика. Канефрон® H має хороші відгуки лікарів і пацієнтів. Він відпускається без рецепта, тому купити його в аптеках міста не складе труднощів.

Завдяки активним речовинам: гіркотам, флавоноїдам, кислотам і ефірним оліям у складі екстракту Канефрон® H зменшується запалення, спазми та полегшується загальний стан. Він захищає ниркові тканини, розслаблює гладку мускулатуру судин, покращує кровотік, допомагає вивести зайву рідину разом із непотрібними кінцевими продуктами обміну речовин. Разом із сечею вимиваються бактерії, оскільки Канефрон® Н перешкоджає їхньому прилипанню до слизових стінок сечовивідних шляхів.

Додаткова дія Канефрон® H — придушення інфекції. Він допомагає боротися з бактеріями, доповнює дію антібіотиків1.

Резюмуючи, відзначимо: лікування хронічного пієлонефриту вимагає копіткого, тривалого, комплексного підходу. Воно передбачає як правильне харчування з продуктами, багатими солями калію і вітамінами в достатній кількості, так і спеціально підібрану лікарем схему лікування загострень і профілактичних заходів із синтетичними засобами та фітотерапією.

Серед різноманітних препаратів урологи призначають фітотерапію і, часто, Канефрон® H. Препарати мають підбиратися після ретельного обстеження й консультації. Корисно також раз на тиждень влаштовувати розвантажувальні дні, але їх треба проводити під контролем фахівців і, оптимально, у санаторно-курортних умовах

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RANDOMIZED, MULTICENTRE, NON-INFERIORITY PHASE III TRIAL. UROL INT. 2018 SEP 19:1-10
 2. Основні принципи фармакотерапії рецидивуючих інфекцій сечових шляхів, д.м.н., проф. А.Л. Вєрткін, А.В. НОСОВА, ГБОУ ВПО МДМСУ, кафедра терапії, клінічної фармакології та швидкої медичної допомоги.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я