Як діагностувати запалення нирок?

Що ми кажемо, коли у нас починає нити поперек? Правильно: це був важкий робочий день/тиждень/рік і потрібно відпочити. А обличчя набрякає, бо чаю на ніч напився. На жаль, не все так просто і однозначно. Такі прояви можуть бути ознакою запалення нирок, що досить серйозно і потребує кваліфікованої медичної допомоги.

У який момент можна запідозрити пієлонефрит?

Перш за все біль у попереку має насторожувати тих, хто знаходиться в групі ризику. Це люди із порушенням імунітету або ті, хто раніше страждав на захворювання сечовидільної системи. І, звичайно, любителі вузьких джинсів, коротких курток і модних штанів із підворіттями. Захоплені погляди, звичайно, гріють душу, але від переохолодження не рятують.

Так, якщо всупереч заборонам бабусь один раз «посидіти на холодному», нічого страшного не трапиться. А ось систематичне переохолодження може серйозно похитнути імунітет, що призведе до приєднання інфекції.

Запальне захворювання нирок має хоч і не зовсім виражену, але впізнавану клінічну картину:

  1. Озноб, відчуття жару, що спричинене підвищенням температури.
  2. Біль у попереку, який може віддавати в малий таз. На жаль, це не обов'язкова умова, й іноді пацієнти скаржаться, що потягнули поперек і йдуть до масажиста.
  3. Головний біль, слабкість, нездужання, сонливість.

При гострому пієлонефриті (виник вперше і дуже несподівано) симптоми яскраво виражені, температура лякає, а біль нерідко супроводжується нудотою і блюванням. Але якщо ж пієлонефрит хронічний, усе набагато складніше: захворювання протікає мляво, а пацієнт усе відкладає і відкладає похід до лікаря. В цьому випадку нерідко намагаються позбутися симптомів самостійно, вдаючись до різних (часом неймовірно абсурдних) методів і порад.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Так як же діагностувати запалення нирок?

Довірте це професіоналам, не намагайтеся повторити самостійно! Немає одного «чарівного» способу дізнатися правильний діагноз вдома, для цього потрібен цілий комплекс процедур, аналізів і клінічне мислення, яке може правильно інтерпретувати незрозумілі значення.

Насамперед лікар призначає:

  • загальний аналіз сечі;
  • УЗД нирок і органів малого таза;
  • посів, щоб виявити патогенну флору і призначити лікування.1

І тільки після збору анамнезу, оцінки отриманих даних (іноді до цього переліку додається аналіз на інфекції, що передаються переважно статевим шляхом) і можливої консультації з суміжним фахівцем, призначається лікування.

І тут перед лікарем стоїть досить складне завдання: препарати мають бути ефективними, швидко позбавляти симптомів, бажано комбінованими. І, звичайно, не навантажувати додатково нирки, що і без того зараз страждають. При пієлонефриті обов'язково призначають антибіотик, який підбере лікар. Не призначайте собі антибіотики самостійно, адже ви точно не знаєте, яка діюча речовина потрібна при такому захворюванні.

Фітопрепарати також мають бути в списку призначення. Антибіотик п'ється 5-7 днів, але далі нирки все ще потрібно підтримувати щадною терапією.

Перевага віддається тим засобам, які мають доведену ефективність і результати клінічних досліджень. Під ці критерії підходить рослинний німецький препарат Канефрон® Н, який не тільки зменшує спазм і біль, але й перешкоджає подальшому розмноженню бактерій. Його приймають спільно з антибіотиком і в період ремісії, щоб уникнути нового загострення. У підсумку ми маємо дієвий препарат, який покращує відтік сечі, має спазмолітичну і антибактеріальну дію, бореться із запаленням і запобігає рецидивам.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


  1. Аляєв Ю.Г., Амосов М. А., Газімієв М. А. ультразвукові методи функціональної діагностики в урологічній практиці. М.: Р. Валент: 2001.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я