Інтерстиціальний цистит

Інтерстиціальний цистит — це запалення сечового міхура, що не пов’язане з проникненням інфекції в організм. Патологія виникає через зниження захисної дії слизової оболонки органу. Під час появи синдрому хворобливого сечового міхура орган зменшується в об'ємі внаслідок розростання ниток фібрину на його стінках і руйнування підслизових шарів. Зсередини сечовий міхур покритий спеціальним шаром. Основна його функція — захист органу від агресивних компонентів, що присутні у сечі. Коли цей шар запалюється, токсичні елементи, що містяться в сечі, починають активно діяти на нервові волокна стінок сечового міхура, провокуючи виникнення хворобливих відчуттів у нижній частині живота, часті позиви до сечовипускання.

Ця форма хронічного циститу є найважчою. Запущений організмом аутоімунний процес, що спрямований на знищення бактерій, діє на внутрішню оболонку сечового міхура ще більш руйнівно. Постійний дискомфорт, що супроводжує перебіг захворювання, суттєво знижує якість життя, а в занедбаній формі патологія може призвести до серйозних наслідків.

Фактори ризику та причини появи

З медичної точки зору немає єдиного переліку передумов інтерстиціального циститу. Найпоширенішою теорією походження захворювання є нейроендокринна. Вона пояснює розвиток запального процесу порушенням глікозаміногліканів тканин. Саме через це під час контакту нервових закінчень слизової оболонки органа із сечею виділяється гістамін. Дана форма запалення сечового міхура діагностується найчастіше в жінок.

Головна причина болю внизу живота під час інтерстиціального циститу — руйнація захисного шару органу, яке виникає саме собою, а може бути наслідком:

 • занедбаних або недолікованих патологій, наприклад, звичайного циститу;
 • прийому деяких ліків, зокрема, хіміотерапевтичних засобів, які активно діють на стінки сечового міхура та знижують природний імунітет;
 • застосування контрацептивів;
 • гормональних змін в організмі жінки;
 • порушення відтоку сечі в чоловіків.

Ті, хто часто страждає на запалення сечового міхура, можуть не зрозуміти, як починається інтерстиціальний цистит, і плутають його симптоми з проявами звичайної форми захворювання. Характерною ознакою патології та те, що з наповненості сечового міхура біль посилюється. Інтерстиціальний цистит може вказувати на розвиток інших серйозних захворювань: діабету, сечокам’яної хвороби або простатиту в чоловіків.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми інтерстиціального циститу

У кожного пацієнта патологія проявляється по-різному, а її перебіг може змінюватися залежно від способу життя, присутності стресів, фази менструального циклу в жінок.

Загальні симптоми інтерстиціального циститу:

 • нестерпні, прискорені позиви до сечовипускання навіть під час мінімального наповнення сечового, особливо у важких випадках — походи до туалету малими дозами до десятків разів на день;
 • постійні болі в ділянці сечового міхура;
 • відчуття випорожнення не до кінця;
 • печіння та дискомфорт при початку та після завершення сечовипускання;
 • біль під час статевого контакту;
 • іноді спостерігається субфебрильна температура 37,2–37,5 ° C;
 • >сеча темного кольору з неприємним, вираженим запахом.

Такі симптоми циститу, як виражений біль у спині, що віддає в пах, блювання, підвищення температури до позначки 38°С і вище, домішки крові в сечі належать до найбільш тривожних і вимагають невідкладної медичної допомоги.

Діагностика інтерстиціального циститу

Зазвичай діагностика патології проводиться подібно до огляду сечового міхура спеціалізованим приладом — цистоскопом із гідробужированням органу. Фахівець призначає здати лабораторні аналізи: бактеріологічне дослідження сечі, загальний забір крові та сечі.

В окремих випадках пацієнту необхідно пройти калієвий тест для виявлення підвищеної чутливості слизової оболонки до органу. Якщо пацієнт відчуває біль після введення в сечовий міхур розчину калію, лікар діагностує запалення.

Діагностика інтерстиціального циститу передбачає проведення:

 • ультразвукового дослідження сечовидільної системи;
 • уродинамічного аналізу;
 • урофлоуметрії та урографії.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Канефрон® для лікування інтерстиціального циститу

З появою перших симптомів патології необхідно вживати заходів. Робити це потрібно під контролем фахівця, який визначить причини запалення та проведе обстеження.

Як лікувати інтерстиціальний цистит має визначати лікар-уролог індивідуально в кожному випадку.

Збудником циститу, згідно з проведеними дослідженнями, здебільшого (близько 70–80 %) є E.coli. Саме тому найчастіше на лікування патології призначають антибіотики, чутливі до даної бактерії. Але антибіотикотерапія ефективна не завжди. Це пояснюється тим, що:

 • Курс лікування короткий, який не завжди забезпечує зниження клінічних проявів хвороби. «Перемігши» бактерії, антибіотик не знімає запалення, отже, симптоми циститу залишаються.
 • Призначення антибіотиків без проведення аналізів, які завжди ефективно, оскільки спровокувати цистит може не лише зазначена вище бактерія, тому й не станеться очікуваної дії.
 • Антибіотикорезистентність бактерій. Збудник із часом набуває стійкості до антибіотика, як би пристосовується. Отже, лікування неефективне.

Крім зазначених моментів антибіотикотерапія має негативні ефекти: порушення мікробіому кишківника; алергії.

Саме тому сучасний підхід до терапії циститу — комплексний. Його основна мета — знизити неприємні симптоми, захистити людину від рецидивів. Для зняття запалення, усунення спазмів та частих позивів до сечовипускання антибіотикотерапію доповнюють іншими препаратами.

Під час лікування синдрому хворобливого сечового міхура широко застосовується Канефрон®. Препарат складається з рослинних компонентів:

 • деревію,
 • кореня любистку,
 • листя розмарину.

Завдяки натуральному складу засобу відбувається активізація захисних сил організму, протидія розмноженню патогенних бактерій, стимуляція своєчасного відтоку сечі.

Препарат Канефрон® під час циститу призначається дорослим і дітям із шести років. Засіб має дві форми:

1.Пігулки оранжевого кольору у вигляді драже.

2.Прозорі краплі коричневого відтінку із вираженим спиртовим присмаком.

Які властивості в Канефрону®?

Засіб:

 • має м’яку діуретичну дію,
 • швидко знімає спазми сечовивідних шляхів, печіння та різі при сечовипусканні,
 • стабілізує сечівник.

Добова доза наступна:

 • дорослим — по 50 капель або 2 таблетки 3 рази;
 • дітям (старше 6 років) — по 25 крапель розчину або по 1 драже тричі;
 • дітям старше 1 року — 15 крапель розчину тричі.

Препарат має гарну комбінацію з антибіотиками, що дає змогу успішно й  у короткі терміни провести комплексне лікування інтерстиціального циститу без рецидивів та загострення.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Скрябін В. П., Александров Д. Г., Кореньков Т. Н. Цистити. Навчальний посібник. 2006. — 215 с.
 2. Лоран О. Б. Рецидивуючі інфекції сечовивідних шляхів. — М., 2018. — 155 с.
 3. Інтерстиціальний цистит / синдром запаленого сечового міхура: нові підходи до терапії, Автори: A. Jerauld, L. Wormuth, B. Carlson — US Pharmacist. 2016; 41 (9): С.29–33.
 4. Камалов Л. О., Ходирєва А. А., Дударева М. С. Комплексна терапія гострої неускладненної інфекції нижнічх сечовивідних шляхів // Ефективна фармакотерапія. Урологія та Нефрологія. 2018, № 2. — 111 с.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я