Цистит під час місячних

Є категорія жінок, у яких відзначається загострення циститу під час місячних. При тому, що в міжменструальному періоді ніяких проблем із сечовим міхуром пацієнтки не відчувають. Такі випадки не рідкість: приблизно 30% жінок стикаються з проблемою періодичного болю в області сечового міхура хоч раз у житті. І при цьому інфекційний компонент знаходять далеко не у всіх1.

Ймовірно, подібних пацієнток набагато більше. Але особливість захворювання в тому, що воно поєднується з менструаціями. А в цій фазі циклу жінки, як правило, відчувають хворобливі відчуття. І списують негативні симптоми з боку сечового міхура на біль при місячних – альгодисменорею2.

Цистит під час місячних | Канефрон

Практика показує, що застосування фітопрепаратів із традиційно урологічною спрямованістю показує результат і при цисталгії. Подібний ефект відзначений при використанні комплексного препарату Канефрон® Н, до складу якого входять екстракти одразу трьох лікарських рослин3.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми і ознаки циститу під час місячних

На відміну від типових форм запалення сечового міхура, цистит при місячних протікає без видимої патології сечі. Вона прозора, чиста. В середині і під кінець менструацій може відзначатися домішка крові. При цьому зберігаються нестримні позиви до сечовипускання, малі порції сечі.

Печіння в процесі сечовипускання нехарактерно. Швидше жінка буде скаржитися на біль в області сечового міхура незадовго до місячних і в процесі, власне, менструацій. Це – симптоми небактеріального, інтерстиціального циститу. А також синдрому хронічного тазового болю4. Але потрібно пам'ятати, що менструації можуть призводити і до загострення хронічного інфекційного процесу в сечовому міхурі. Тоді симптоми типові: біль і печіння внизу живота, часті позиви «по-маленькому», сеча каламутна, підвищується температура тіла.

Біофлавоноїди та алкалоїди зі складу Канефрон® Н мають протизапальну та спазмолітичну дію. Тим полегшують симптоми циститу незалежно від його причин3.

Причини появи циститу під час місячних

Як зрозуміло з розділу вище, причиною циститу перед місячними буває типова патогенна флора. Бактерії (часто – кишкова паличка, стійка до антибіотиків) спочатку засіюють піхву. Це відбувається внаслідок незахищеної інтимної близькості із зараженим партнером. Потім, через погану особисту гігієну, мікроорганізм через уретру потрапляє на слизову оболонку міхура, проникає в її товщу і спричиняє колонізацію сечового міхура. Під час місячних змінюється реактивність організму і активується надлишкова запальна відповідь на наявність бактерій.

Другий механізм циститу, пов'язаного з місячними, бачать у проблемах статевих органів: аденоміоз, ендометріоз. Це такі процеси, за яких у сечовий міхур потрапляє епітелій з порожнини матки – ендометрій. І там, у міхурі, під впливом гормонального циклу клітини і внутрішньої оболонки матки розростається. З настанням періоду місячних ендометрій відторгається, спричиняючи біль4. У сечі буває домішок крові, пластівців.

Є і третій механізм. Суть у тому, що окрема ділянка міхура (трикутник, куди впадають сечоводи з нирок) ембріонально розвивається з тканин матки. І тому у деяких жінок реагує на цикл, як і матка: епітелій на ньому потовщується, а з місячними відлущується5. У таких випадках сеча прозора, а діагностика максимально утруднена.

Методи лікування циститу під час місячних

Насправді лікувати таких пацієнток доводиться не часто. Просто тому, що жінки приймають симптоми з боку сечового міхура за альгодисменорею або цисталгію6. А оскільки прояви циститу після місячних стихають, то і проблема перестає бути актуальною.

Інша справа, коли у жінки симптоматика залишається, або в процесі місячних змінюється колір сечі, в ній з'являється домішок крові, біль не проходить і після закінчення менструацій.

Такі прояви свідчать про бактеріальну або гінекологічну природу циститу. Значить потрібно з'ясовувати причину рецидивуючого запалення міхура і усувати її.

Тут все індивідуально:

 • інфекційні процеси лікують протимікробними (антибактеріальними та противірусними) засобами, головним чином, місцево: креми та гелі, свічки;
 • ендометріоз і аденоміоз – гормонами і хірургічним втручанням;
 • інтерстиціальний цистит поки що протоколу лікування не має, в терапії використовують різні методи, зокрема внутрішньопузирне введення вакцини БЦЖ7.

Однак потрібно пам'ятати, що цистит будь-якого генезу – запальний процес. Жінкам із запаленням сечового міхура, пов'язаним із місячними, актуально приймати курси терапії Канефрон® Н. Комплексний препарат з екстрактом трьох лікарських рослин виробляється за патентованою технологією фітонірингу. Забезпечується контроль якості на кожному етапі виробництва: від вибору насіння до збору лікарських рослин і екстрагування активних речовин. Фітоніринг гарантує, що в кожній краплі і таблетці буде строго відміряна кількість діючих компонентів: біофлавоноїдів, алкалоїдів, гіркоти, фенолкарбонових кислот.

Введення в схему лікування Канефрон® Н надає позитивні ефекти при поєднаних із місячними формами циститу, зокрема інтерстиціальній5,7,8.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Профілактика циститу при місячних

Дієві заходи з профілактики циститу під час місячних, по суті, робляться в двох напрямках:

 1. Попередити хворобу.
 2. Попередити загострення хвороби.

У першому випадку все просто, якщо мати на увазі інфекційний цистит. Щоб бактерії і віруси не потрапили в сечовий міхур, потрібно дотримуватися правил статевої гігієни, користуватися захистом у моменти інтимної близькості, за необхідності використовувати змазку, щоб менше травмувати слизову піхви.

Але частіше доводиться розробляти заходи з профілактики загострень циститу, щоб симптоми не поверталися з кожними місячними. Якщо це аденоміоз або ендометріоз, швидше за все буде потрібна операція. Інакше рецидиви не зупинити.

Щодо інтерстиціального циститу, профілактичні заходи в принципі вельми туманні і неконкретні. Просто не розроблені.

Усім жінкам рекомендується звернути увагу на гігієнічні процедури. І проводити неспецифічну профілактику симптомів циститу препаратами фітотерапії. Починати приймання препарату Канефрон® Н рекомендується з першого дня симптомів і продовжувати ще 3-4 тижні після зникнення негативних явищ з боку сечового міхура.

Активні компоненти листя розмарину, трави золототисячника і кореня любистку мають протизапальну, спазмолітичну і антимікробну дію. Тобто діють на провідні механізми циститу будь-якого походження10.

Знаючи, що місячні можуть принести з собою неприємні симптоми, варто профілактично приймати Канефрон® Н за 7-10 днів до менструацій. Препарат, як показує практика, не тільки симптомам циститу запобігає, але і послаблює біль під час місячних3.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Engeler D,BaranowskiAP,Borovicka J,CottrellA,Dinis-OliveiraP,Elneil S,HughesJ,MesselinkEJ, vanOphovenA,Reisman Y, deCWilliamsAC.Guidelines onChronic Pelvic Pain: European Association of Urology, 2015.
 2. Межевитинова Е.А., Абакарова П.Р., Мгерян А.Н. «Дисменорея с позиций доказательной медицины.» // Consilium Medicum. 2014. Т. 16, N 6. С. 83-87.
 3. Кульчавеня Е.В., Бреусов А.А., Брижатюк Е.В., Шевченко С.Ю. «Синдром болезненного мочевого пузыря у пациенток с дисменореей» // Экспериментальная и клиническая урология № 1, 2016, стр. 90-93.
 4. Есин Радий Германович, Федоренко Алла Игоревна, Горобец Елена Анатольевна. "Хроническая неспецифическая тазовая боль у женщин: мультидисциплинарная проблема (обзор)" Медицинский альманах, № 5 (50), 2017, стр. 97-101.
 5. Болезни мочевого пузыря. Под ред. Е.В.Кульчавеня, В.А.Краснова. Новосибирск: Наука, 2012. / Bolezni mochevogo puzyria. Pod red. E.V.Kulchavenya, V.A.Krasnova. Novosibirsk: Nauka, 2012.
 6. Кан Д.В. Руководство по акушерской и гинекологической урологии. М.: Медицина, 1986. 456 с.
 7. Nickel, J C. “Interstitial cystitis. Etiology, diagnosis, and treatment.” Canadian family physician Medecin de famille canadien vol. 46 (2000): 2430-4, 2437-40.
 8. Р. Э. Амдий. «Возможности терапии острого неосложненного цистита у женщин без применения антибиотиков», Урологические ведомости, спецвыпуск, 2019, стр. 16-17.
 9. Попов А.И., Попова Т.А. «Монотерапия хронической инфекции нижних мочевых путей у женщин в постменопаузе препаратом Канефрон Н, как альтернатива антибактериальной терапии» Медицинские новости, № 5, 2017, стр. 8-9.
 10. Инструкция по применению «Канефрон® Н».

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я