Цистит у дітей

Серед всіх урологічних дитячих захворювань половину складають цистити, причому в дівчаток у 6 разів частіше, ніж у хлопчиків1. Цистит у дітей небезпечний своїми ускладненнями і широкою поширеністю.

Природа виникнення

Циститом називають запальний процес у сечовику. Цистит у дітей виникає так само, як і у дорослих. Найчастіше це порушення мікрофлори, але існують й інші причини.

Сечовидільна система включає три органи: нирки, сечовик і сечовипускальний канал. У нормі вони стерильні. Сечовий міхур встелений шаром епітелію слизової оболонки. Це спеціальні клітини, які захищають внутрішні тканини від попадання сечі, а також сприяють вимиванню зайвої рідини з організму. Якщо мала кількість бактерій потрапляє в мочевик, епітелій допомагає них позбутися.

Але за певних умов захист не спрацьовує. Клітини пошкоджуються, сеча подразнює слизову, а мікроорганізми активно розмножуються. Так починається дитячий цистит.

Дуже небезпечний цистит у дитини – підлітка. Діти старше 12 років переживають низку гормональних змін. Активно формуються імунний захист, репродуктивна функція. На ці процеси накладається сучасний спосіб життя, в результаті страждає сечостатева система. Цистит у дітей 12-16 років потребує термінового лікування.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Причини і різновиди

Основна причина циститу – інфекція, що потрапила в сечовий міхур. Він знаходиться в середині системи «нирки-сечовик-сечовід». Мікроорганізми добираються до нього висхідним шляхом – з уретри, або низхідним – із нирок і ЛОР-органів. Цистит у хлопчиків зустрічається рідше. Їх статеві органи знаходяться далеко від ануса, уретра закрита.

Якщо захворювання починається різко – це гостра форма. Важливо пролікувати її до кінця і не допускати повторення. Чим частіше виникають рецидиви, тим тоншим стає епітелій слизової оболонки. Це веде до незворотних ушкоджень і розвитку хронічного циститу.

Залежно від причини дитячого циститу, виділяють:

 1. Бактеріальний. У 80% випадків хворобу спричиняє кишкова паличка2, але зустрічаються й інші збудники.
 2. Неінфекційний. Наслідок подразливих факторів – температури, опромінення, механічних ушкоджень.
 3. Чутливий сечовий міхур. Точні причини цієї хвороби не встановлені.

Якщо виник дитячий цистит, причини його розвитку можуть бути наступними:

 • раннє сексуальне життя. Мікроорганізми легко передаються при статевому контакті. Внутрішня поверхня статевих органів у дівчат ще занадто чутлива, бактерії легко розвиваються в цьому середовищі.
 • малорухливий, сидячий спосіб життя. Сучасні діти багато сидять за партою, а вдома продовжують займатися за комп'ютером.
 • цистит у дівчаток виникає при порушенні гігієни. Їх сечовивідний канал коротший і ширший, інфекції легко в нього потрапити3. Підмиватися слід вранці і ввечері, направляючи душ в сторону від піхви.
 • сучасний підлітковий одяг – вузькі штани, короткі спідниці.

Велику роль відіграє фактор імунного захисту. Підлітки люблять одягатися не за сезоном, взимку носять легкий одяг. Це веде до переохолодження і зниження імунітету. Оскільки він ще формується, нашкодити йому легко. На цьому тлі розвивається інфекція.

Цистит: симптоми у дітей

Симптоми циститу у дітей-підлітків такі само, як і у дорослих:

 • болісне і часте сечовипускання;
 • виділення сечі мізерними порціями;
 • болі в попереку;
 • висока температура (39-40 градусів);
 • сеча стає рожевою від крові або мутніє, можуть з'являтися пластівці.

Дитячий організм непередбачуваний. Всі органи і системи ще розвиваються. Потрібно звертати увагу навіть на непрямі сигнали: біль у боці, незначне підвищення температури (37 градусів), нудота. Всі вони можуть бути першими ознаками циститу у дітей.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Діагностика

Запалення підтверджують за допомогою аналізів і інструментальних методів.

Спеціаліст

Аналізи, які призначає

Інші методи

Лікар-уролог

Біохімічний і загальні аналізи: кров, сеча. Аналіз за Нечипоренко, бакпосів сечі. Перша ознака інфекції – підвищена кількість лейкоцитів

УЗД нирок і сечового міхура, рентген, цистоскопія

Гінеколог

Мазок зі статевих органів

УЗД органів малого тазу

Невропатолог

Методом виключення визначає інтерстиціальний цистит

Правильна і своєчасна діагностика – перший крок на шляху до успішного лікування циститу у дітей.

Цистит у дітей: лікування сучасними препаратами

Від виникнення циститу ніхто не застрахований. Традиційно він лікується антибіотиками4, оскільки є інфекцією. Сьогодні ВООЗ розглядає нові підходи до терапії. Це пов'язано з антибіотикорезистентністю5 багатьох мікроорганізмів. Вони постійно еволюціонують і пристосовуються до ліків.

Перед курсом препарату бажано здати бакпосів на чутливість до нього. Але виникає проблема: аналіз виконується 7-14 днів, і весь цей час вирує цистит у дитини, тому лікування має призначатися одразу. В результаті, в більшості випадків, діти п'ють антибіотики, а не чекають на результати.

Лікування циститу у дітей антибактеріальними засобами може принести неприємні наслідки для шлунково-кишкового тракту.

Звичайно, при гострому запаленні препарати необхідні, але в ряді випадків допомагає фітотерапія. Так, медичний лікарський засіб на основі комбінації «золототисячник + любисток + розмарин» показує відмінні результати при лікуванні неускладненого гострого циститу6. Крім боротьби з бактеріями, ці рослинні компоненти чинять сприятливий вплив при лікуванні циститу у дітей:

 • знімають запалення;
 • приглушують больовий синдром;
 • знімають спазми в сечовику, стимулюють його спорожнення.

Препарат, який містить усі три компоненти в рівних пропорціях, – Канефрон® H від Bionorica. Обидві форми – Канефрон® H краплі і Канефрон® H таблетки – дозволені дітям з 12 років, практично не мають протипоказань, добре переносяться. 

Bionorica розробляє нові препарати на основі рослинної сировини вже понад 80 років. Фітоніринг став ключовою цінністю компанії. Це симбіоз сучасної фармацевтичної науки і цілющих сил природи, укладених у кожній рослині. Канефрон® H – яскравий представник подібних інновацій.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Цистит: профілактика у дитини

Цистит у дітей

Заходи попередження захворювання у дітей:

 • носити теплий одяг взимку, не переохолоджуватися. Спина має бути закритою.
 • правильно доглядати за статевими органами. Підмиватися двічі на добу, бажано і після походу в туалет.
 • влітку не зловживати синтетичними обтягуючими речами – це загрожує перегрівом і розмноженням бактерій.
 • виключити шкідливі звички. Куріння і алкоголь послаблюють імунний захист, а в юнацькому віці він ще формується.

Цистит і хвороби сечостатевої системи займають одну з провідних ролей серед усіх захворювань у дітей 11-14 років7. Його попередження – одне з пріоритетних завдань охорони дитячого здоров'я.

Профілактика циститу у дітей шкільного віку – це спільна робота батьків і самої дитини. Потрібно проводити бесіди з приводу інтимної гігієни, раннього статевого життя. Важливо донести до школяра, що навіть неускладнений цистит може стати причиною серйозних захворювань у майбутньому.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Маметова Ш. Ш. "Сучасні аспекти діагностики та лікування циститів у дітей" Вісник Казахського Національного медичного університету, no. 1, 2012, pp. 255-257.
 2. Лікування та профілактика хронічного рецидивуючого циститу у жінок. О.Б.Лоран, Л.А.Синякова, І.В.Косова, Кафедра урології (зав. – член-кор. РАМН проф. О.Б.Лоран) РМАПО, Москва. Журнал доказової медицини Consilium Medicum, урогенітальні інфекції. Том 06/N 7/2004
 3. Пушкарь Д.Ю., Зайцев А.В., Касян Г.Р., і Цибуля О.А.. "Огляд препаратів ДЛЯ ЛІКУВАННЯ НЕЗАЛАЖНОГО ЦИСТИТУ У ЖІНОК" 7-8, 2010, pp. 60-66.
 4. Медвісник, База Знань Бібліотека лікаря, урологія 2016, номер
 5. ДІАГНОСТИКА І ЛІКУВАННЯ ЦИСТИТУ: ПИТАНЬ БІЛЬШЕ, НІЖ ВІДПОВІДЕЙ? Є. В. Кульчавеня, С. Ю. Шевченка, А. Г. Чередніченко, ФДБУ «Новосибірський НДІ туберкульозу» МОЗ Росії; [5] Інфекції сечовивідних шляхів - quo vadis? Нові альтернативні можливості лікування неускладнених інфекцій сечовивідних шляхів Курт Г. Набер, Зафер Тандогду, Бела Ковач, Гернот Бонкат, Флоріан Вагенленер
 6. WAGENLEHNER F. M., ET AL. NON-ANTIBIOTIC HERBAL THERAPY (BNO 1045) VERSUS ANTIBIOTIC THERAPY FOR THE TREATMENT OF ACUTE LOWER UNCOMPLICATED URINARY TRACT INFECTIONS IN WOMEN: A DOUBLE-BLIND, PARALLEL-GROUP, RAND . UROL INT. 2018 SEP 19:1-10
 7. Гаврюшина Є.С., Овезова К.А., and Трехлєбова І.В.. "ОСОБЛИВОСТІ ФОРМУВАННЯ ЗДОРОВ'Я ДІТЕЙ І ПІДЛІТКІВ ШКІЛЬНОГО ВІКУ" Бюлетень медичних інтернет-конференцій, vol. 7, no. 6, 2017, pp. 1112-1113.

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я