Цистит після пологів

Запалення сечового міхура незабаром після пологів — післяпологовий цистит — в еру антибіотиків зустрічається відносно рідко. Статистика стверджує, що з ним ризикують зіткнутися тільки від 1 до 4% породіль1. І, як правило, всі такі пацієнтки мали прояви хвороби ще до вагітності. Тобто, пологи призводять до загострення вже наявної інфекції сечового міхура. Тому жінкам є сенс подбати про своє здоров'я заздалегідь, до зачаття.

У цьому допоможе комплексний фітопрепарат Канефрон® Н. Вироблений за технологією фітонірингу засіб має строго дозований склад кожної таблетки або краплі, доведену ефективністю щодо гострих і хронічних циститів2, 3. Профілактичний курс лікування на етапі планування вагітності допоможе підтримати здоров'я сечовивідної системи під час виношування. І може вберегти від необхідності приймати ліки для боротьби із циститом у післяпологовий період, коли потрібно годувати дитину грудьми.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Симптоми і ознаки циститу після пологів

Симптоми циститу після пологів мало чим відрізняються від класичної клінічної картини.

Молодих матусь протягом перших 2 тижнів після пологів починають турбувати:

 • дискомфорт і болі у ділянці сечового міхура, внизу живота;
 • непереборне бажання бігати по-маленькому кожні 30-60 хвилин;
 • порції сечі виділяються мізерні, відчуття спорожнення сечового міхура приходить ненадовго;
 • у процесі сечовипускання відзначаються різі, печіння.

Температура може залишатися без змін, але не виключена і лихоманка.

Загалом, тяжкість проявів обумовлена типом захворювання. Підгострий протікає легше, гангренозний – гостро, з лихоманкою і критичним погіршенням загального стану4. У приблизно 40% пацієнток перебіг хвороби буде легким і не буде потребувати антибіотикотерапії5.

У разі, якщо цистит спричиняє серйозні незручності і псує якість життя, можна звернутися до фітотерапії. Краплі або таблетки Канефрон® Н містять комплекс активних компонентів рослинного походження, які мають протизапальну, спазмолітичну та антибактеріальну дію при інфекціях сечового міхура6. І, за необхідності, можуть застосовуватися в періоді лактації7.

Причини появи післяпологового циститу

Головна причина післяпологового циститу – неповноцінно пролікована інфекція сечового міхура до вагітності. Особливість у тому, що зараження може відбутися задовго до зачаття:

 • нехтування гігієнічними процедурами;
 • часта незахищена інтимна близькість із ризиком зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом;
 • життя в асоціальних умовах, коли жінка просто нехтує гігієною і профілактикою сечових інфекцій.

Вторинна причина: при пологах через родові шляхи немовля змінює анатомічні параметри органів малого тазу, зокрема і сечового міхура. Такі зміни послаблюють імунну систему органу і сприяють активації інфекції.

Часто збудником буває кишкова паличка – бактерія, що потрапляє в сечовий міхур із піхви при вагінозах і внаслідок нехтування статевою гігієною. Проблема в тому, що кишкова паличка часто стійка до антибіотиків, глибоко проникає в слизову оболонку міхура. І тому навіть до вагітності такий цистит погано піддається лікуванню хіміопрепаратами. До того ж, збудником можуть виступати віруси.

На такому тлі кращий ефект дають біофлавоноїди, алкалоїди і фенолкарбонові кислоти компонентів препарату Канефрон® Н6.

Важливо!

Інформацію з цієї статті не можна використовувати для самодіагностики та самолікування. Для встановлення правильного діагнозу та призначення лікування слід завжди звертатися до лікаря.

Методи лікування циститу після пологів

Лікування будь-якої інфекції у жінки, що щойно народила, – складна медична проблема. Відносно кожної хворої породіллі приймається рішення індивідуально, тому потрібно звертатися до лікаря. Традиційний підхід до терапії циститу після пологів передбачає застосування антибіотиків. Щоб вбити хвороботворні бактерії і не нашкодити малюкові, на час лікування жінки припиняють годування грудьми.

Раціонально перед призначенням ліків зробити бакпосів сечі і перевірити, до яких препаратів зберегли чутливість бактерії-збудники процеса8. При розширеній стійкості мікробів доцільно додавати до схеми лікування Канефрон® Н, адже він активно працює навіть при антибіотикорезистентності. Краплі і таблетки Канефрон® Н зроблені за технологією фітонірингу – жорсткого контролю якості від етапу відбору насіння до приготування лікарських форм.

Активні компоненти трьох лікарських рослин самі мають помітну антибактеріальну дію. Плюс, роблять бактерії більш сприйнятливими до антибіотиків9. Важливо відзначити, що антибактеріальна дія Канефрон® Н пов'язана, перш за все, не з агресивною дією препарату проти мікроорганізмів, а з придушенням здатності кишкової палички до прикріплення до епітелію сечового міхура. З цієї причини Канефрон® Н, на відміну від антибіотиків, безпечний для корисної мікрофлори кишківника. Після закінчення курсу лікування циститу жінці можна відновити годування дитини грудьми.

Профілактика циститу після пологів

Попередити розвиток післяпологового циститу нескладно і важко одночасно.

З одного боку, достатньо уберегтися від сечостатевих інфекцій, не інфікувати оболонку сечового міхура до вагітності і пологів. Користуватися презервативами, змазкою. Але зберегти стерильність сечових шляхів вдається дуже рідко.

З іншого, якщо зараження все ж відбулося, то повністю позбутися збудників вдається не завжди. Навіть за відсутності симптомів циститу, у багатьох жінок відзначається безсимптомна бактеріурія – виділення з сечею мікробів. Тому на етапі спостереження в жіночій консультації вагітних обстежують на предмет стерильності сечостатевої сфери.

Незадовго до пологів оцінюють бактеріальну чистоту слизової піхви. Якщо виявлено патогенні мікроби, призначають місцеве лікування. Піхву обробляють антибактеріальними гелями, мазями, ставлять свічки, проводять гігієнічні процедури. Такими заходами досягають безпеки піхви і ризик інфікування сечового міхура під час пологів знімається.

Але кращою профілактикою циститу після пологів вважається адекватне лікування запалення на етапі підготовки до вагітності. Тут можна застосовувати весь спектр доступних методик, однією з найбезпечніших і ефективних залишається приймання крапель або таблеток  Канефрон® Н протягом 2-4 тижнів. Можна в комплексі з протимікробними препаратами.

Перевірено медичним фахівцем

Коваль Сергій Анатолійович

медичний радник та менеджер з медичних питань ТОВ “Біонорика“
Магістр у галузі знань Охорона здоров'я та фармація


 1. Le J., Briggs F. F., McKeown A., Bustillo G. Urinary tract infections during pregnancy. Ann. Pharmacother. 2004; 38 (10): 1692-701.
 2. Амдий Рефат Эльдарович, Аль-Шукри Сальман Хасунович, и соавторы. "Опыт применения Канефрона при лечении острого неосложненного цистита у женщин" Урологические ведомости, том. 6, № 2, 2016, стр. 16-22.
 3. Ю.Г. Аляев, А.В. Амосов, Е.А. Султанова // «Возможности применения Канефрона Н при лечении хронического цистита», ММА им. И.М. Сеченова. "ЭФФЕКТИВНАЯ ФАРМАКОТЕРАПИЯ. Урология и Нефрология" №2.
 4. Rai, Rakhi et al. “Gangrenous Cystitis in A Woman Following Vaginal Delivery: An Uncommon Occurrence - A Case Report.” Journal of clinical and diagnostic research : JCDR 9,11 (2015): QD13-4.
 5. Ferry S. A., Holm S. E., Stenlund H., Lundholm R., Monsen T. J. The natural course of uncomplicated lower urinary tract infection in women illustrated by a randomized placebo controlled study. J. Infect. Dis. 2004; 36 (4): 296-301.
 6. Р. Э. Амдий. "Возможности терапии острого неосложненного цистита у женщин без применения антибиотиков" Урологические ведомости, no. Спецвыпуск, 2019, pp. 16-17.
 7. Инструкция по применению «Канефрон ®».
 8. Grabe M., Bartoletti R., Bjerklund-Johansen T. E., Botto H., Cai T., Qek M., Koves B., Naber K. G., Pickard R. S., Tenke P., Wagenlehner F., Wullt B. Guidelines on urological infections. European Association of Urology; 2015.
 9. Ю. Г. Аляев, А В. Амосов и соавт. // «Применение растительного препарата Канефрон Н у больных с хроническим циститом и мочекаменной болезнью». Урология, 2005, №4:29-33

САМОЛIКУВАННЯ МОЖЕ БУТИ ШКIДЛИВИМ ДЛЯ ВАШОГО ЗДОРОВ´Я